Biskup Zbigniew Kiernikowski poświęcił dla Boga świątynię w Łaziskach.
Diecezji legnickiej przybyło jedno miejsce sprawowania ofiary Pańskiej. To kościół pw. Nawiedzenia NMP w Łaziskach, miejscowości przynależącej do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kruszynie (dekanat Bolesławiec Wschód). Poświęcenia dokonał w piątek 7 października bp Zbigniew Kiernikowski.
Nie jest to jednak budynek postawiony od nowa. Miejsce to służy mieszkańcom Łazisk od 70 lat, czyli od czasu, gdy przyjechali tutaj z Kresów Wschodnich. - Tam, w opuszczonych przez siebie miejscowościach, zostawili też swoje kościoły. Tutaj nie zastali świątyni. Zaadaptowali więc na ten cel miejscową świetlicę. Podczas wojny był tu nawet arsenał. Po latach gruntownie ją odremontowano i mogła stać się oficjalnie miejscem poświęconym Bogu. Dzisiaj chylę czoła przed seniorami za ich wiarę i miłość do Boga. Za troskę o kapłana, salkę katechetyczną czy miejsce sprawowania Mszy św. - mówił ks. kanonik Ludwik Maciak, proboszcz.
Po wyjeździe stąd kapłana niemieckiego ówczesny proboszcz tego miejsca, czyli ks. Władysław Rączka z parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu, zlecił opiekę nad tym miejscem swojemu wikariuszowi, ks. Witalisowi Kuczerowi. Gdy zaś w 1979 r. utworzono parafię w Kruszynie, dołączono do niej wspólnotę z Łazisk. W 1988 r. dekret podpisany przez bp. Tadeusza Rybaka przywołał do pracy na ziemi bolesławieckiej ks. Ludwika Maciaka.
Biskup Zbigniew w homilii nawiązał m.in. do czytanej Ewangelii ze spotkania Jezusa z Zacheuszem. - Każdy z nas potrzebuje schodzenia z drzewa naszych wyobrażeń, pragnień, planów. Gdy to się nie dokona, nie dojdzie do spotkania z Jezusem. Ujrzymy go z góry, ale nie spotkamy się z nim - nie będzie w naszym domu, nie będzie z nami wieczerzał - mówił biskup, który nawiązał też do potrzeby budowania kościołów. - Jezus przyszedł, by okazało się, że on jako Bóg jest niezmienny, stały. Że może być fundamentem wszystkiego. Dlatego przyszedł, by w naszych ludzkich, zmiennych warunkach przeżyć to, co najbardziej zmienia życie człowieka - śmierć. I to śmierć na krzyżu, niesprawiedliwą. Dlatego został ustanowiony Panem wszystkiego. My w tych zmiennych warunkach życia uzyskujemy tę niezmienną pewność, niezmienność życia, które się nie kończy, właśnie przed odniesienie do Jezusa Chrystusa. I żebyśmy mogli to przeżywać, potrzebujemy miejsca zgromadzenia, słuchania słowa Bożego, sprawowania sakramentów, tego, co na drodze chrześcijańskiego życia wyznacza poszczególne etapy wzrostu w tajemnicę Jezusa Chrystusa - mówił bp Zbigniew Kiernikowski.
Obrzęd poświęcenia świątyni obejmuje m.in. pokropienie wodą święconą wiernych, ścian oraz ołtarza, śpiew litanii do Wszystkich Świętych, odmówienie właściwej modlitwy poświęcenia ołtarza, jego namaszczenie oraz namaszczenie ścian olejami świętymi, a także okadzenie ścian i ołtarza. Dopiero wówczas rozpoczyna się liturgia eucharystyczna.