Matka naszych kościołów przejdź do galerii

Równo 675 lat temu bp Nankier poświęcił legnicką katedrę.

Przez dwa dni legniczanie modlitewnie dziękowali Bogu za 675 lat liturgicznego funkcjonowania kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Legnicy z okazji rocznicy konsekracji, której w 1341 roku dokonał biskup wrocławski Nankier.

Do katedry, matki kościołów diecezji legnickiej, w poniedziałek przywieziono kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej z krzeszowskiego sanktuarium. W jej towarzystwie modlono się m.in. za Sługę Bożego Biskupa Nankiera, konsekratora Katedry, za zmarłych budowniczych i fundatorów świątyni oraz zmarłych jej proboszczów.

We wtorkowy wieczór 20 września w katedrze została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Przy ołtarzu towarzyszyli mu m.in. bp senior Stefan Cichy oraz liczni kanonicy katedralni oraz przedstawiciele Wyższego Seminarium Duchownego i Legnickiej Kurii Biskupiej.

Witając przybyłych ks. Robert Kristman, proboszcz parafii katedralnej, przypomniał pokrótce historię poświęcenia tego miejsca, budowli wzmiankowanych przed obecną budowlą, a także wspomniał o nieekumenicznej jak zaznaczył, sprawie:

Pierwsze ślady świątyni w tym miejscu pochodzą z XII w. W kolejnym wieku, w 1208 r. świątynia pw. św. Piotra została wspomniana w dokumencie Henryka Brodatego. Z kolei budowę obecnej świątyni rozpoczął Mistrz Wiland w 1333 r. Pięć lat później doszło do pożaru, lecz miasto nadal kontynuowało inwestycję. Poświęcenie odbyło się rok wcześniej niż pierwotnie planowano. Chociaż pierwotnie miał to być 20 września 1342 roku to bp Nankier konsekrował świątynię na początku 1341 roku dodając współpatrona dla św. Piotra - św. Pawła. Budowa trwała jeszcze 50 lat i o ukończeniu można mówić dopiero wraz z położeniem dachu, a do tego doszło w 1390 roku. W 1992 roku Jan Paweł II podniósł świątynię do rangi katedry nowo powstałej diecezji legnickiej. W niej też sam się modlił podczas wizyty apostolskiej w Legnicy 2 czerwca 1997 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..