Nowy numer 48/2020 Archiwum

Idźcie i głoście!

- Gdybyśmy teraz stąd wyszli i poszli ewangelizować na ulice, w jeden dzień nawrócilibyśmy całą Polskę - mówił w Legnicy o. Jose A. Maniparambil.

Przez sobotę i niedzielę (10-11.09) trwało w Legnicy V Forum Charyzmatyczne Diecezji Legnickiej.Gościem specjalnym i autorem konferencji był hinduski kaznodzieja Jose Antonio Maniparambil, katolicki duchowny diecezji Irinjalakunda, doktor nauk biblijnych w Papieskim Instytucie św. Piotra w Bangalore.

O. Joseph wygłosił do uczestników forum cztery konferencji, w których skupiał się m. in. na najbardziej palących problemach współczesnego świata, w kontekście obecnej kondycji Kościoła. Duchowny zapewniał, że liczba wiernych odwiedzających katolickie świątynie nie jest wymiernym wskaźnikiem naszej pobożności.

- Są ludzie, którzy idą do kościoła i po nabożeństwie zapominają o swojej misji w Kościele. Tych jest obecnie najwięcej. Tymczasem nie jest tak ważne, ilu z nas chodzi do kościoła. Ważniejsze jest to, żeby Kościół, czyli ty i ja, wychodził do ludzi. Jezus Chrystus był Królem ulicy, wychodził do ludzi!

Dlatego uważam, że obecna sytuacja Kościoła wcale nie jest zła. Gdybyśmy teraz, jak tu jesteśmy, w dwieście osób wyszli na ulice i głosili, to cała Polska nawróciłaby się w ciągu jednego dnia! - głosił w Legnicy o. Maniparambil.

Hinduski duchowny jest obecnie profesorem biblistyki w Teraz Vidyapeehta w Bangalore. Prowadzi seminarium z teologii kontekstualnej i misyjnej. W naszej diecezji oprócz Legnicy odwiedził także Krzeszów, gdzie również głosił rekolekcje. Jak zaznacza ks. dr Jarosław Święcicki, diecezjalny duszpasterz Odnowy w Duchu Świętym, organizatora spotkania, forum to nie tylko konferencje.

- To także czas na modlitwę, na zatrzymanie się przy Panu Jezusie, czyli adorację Najśw. Sakramentu - powiedział. O. Maniparambil nie jest pierwszym hinduskim kaznodzieją, który gościł w naszej diecezji. Przed kilkoma miesiącami swoje konferencje pod wspólnym tytułem "Jezus - oblicze Miłosierdzia Bożego" głosił do wiernych o. Joseph Vadakkel. Ewangelizatorzy z Indii nie powinni dziwić, bo - jak przypomina ks. Święcicki - chrześcijaństwo na tym kontynecie jest prawie o tysiąc lat starsze od naszego.

- Św. Tomasz Apostoł działał tam już w V w. n.e. Dlatego nasze najprostsze skojarzenia typu "Hindus - buddysta" wcale nie jest takie oczywiste. O. Jose powiedział bardzo wyraźnie, że w jego kraju Hindusi coraz częściej stają się chrześcijaninami. Natomiast w Europie jest na odwrót - zamiast przyjmować Chrystusa ludzie często idą do źródeł, które są puste - mówi ks. Jarosław Święcicki.

Nie wszędzie jednak tak jest. Są kraje, gdzie chrześcijaństwo, a zwłaszcza katolicyzm, jest nadal ważnym elementem życia społecznego. Zwrócił na to uwagę o. Maniparambil, który uważa, że Polska jest jednym z takich krajów. Choć zapewnia on, że Ewangelia jest uniwersalna, to kiedy stosuje ją w konkretnym kontekście, przyjmuje konkretne formy przekazu.

- Polska jest krajem katolickim. To wielki skarb. Mimo to wielu z was podąża za sąsiadami porzucając ten skarb, w zamian szukając trywialnych rzeczy. Te sprawy staram się podkreślać podczas moich wizyt w waszym kraju - powiedział "Gościowi" o. Jose Maniparambil.

V Forum Charyzmatyczne Diecezji Legnickiej odbyło się w Centrum Spotkań Jana Pawła II przy parafii MB Królowej Polski w Legnicy. W programie dwudniowego spotkania znalazły się m. in. konferencje, modlitwa uwielbienia, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Adoracja Najśw. Sakramentu, Eucharystia. Oprawę muzyczną zapewniła diakonia muzyczna z prafii pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama