Nowy numer 47/2020 Archiwum

Na rok przed ogłoszeniem

Św. Maria Magdalena będzie ogłoszona patronką Lubania we wrześniu przyszłego roku. To oczekiwanie lubańskie magdalenki rozpoczęły festynem ewangelizacyjnym.

"Lubań zatopiony w Miłosierdziu Bożym". Pod takim tytułem przez dwa dni 9 i 10 września w mieście odbywały się wydarzenia związane zarówno z trwającym Rokiem Miłosierdzia jak i oczekiwaniem na oficjalne ogłoszenie św. Marii Magdaleny patronką Lubania.

Festyn zorganizowało Ognisko Wychowawcze dla Dziewcząt, prowadzone przez lubańskie magdalenki. Jak tłumaczyły siostry, chciały w ten sposób wyjść z ewangelizacją do ludzi, aby być jeszcze bliżej nich.

- Chciałyśmy z ludźmi modlić się za miasto w samym jego sercu, na rynku - tłumaczy siostra Gabriela. - Ma to na celu duchowe przygotowanie się na ogłoszenie naszej patronki, św. Marii Magdaleny, patronką Lubania - dodaje.

W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy czeka nas wiele wydarzeń związanych z tym świętem. Swoje comiesięczne konferencje w Lubaniu będzie głosił biskup Zbigniew Kiernikowski. Planowane jest także sympozjum naukowe dotyczące postaci św. Marii Magdaleny.

Jeszcze zanim Lubań przestanie być miastem bez opieki z nieba, w czerwcu sąsiedni Nowogrodziec będzie świętował jubileusz 800-lecia sprowadzenia do miasta magdalenek. To właśnie z Nowogrodźca przywędrowały one do Lubania, gdzie posługują nieprzerwanie od prawie 700 lat.

Dwudniowy festy miał także charakter profilaktyczny, promujący zdrowy i trzeźwy styl zabawy w duchowości chrześcijańskiej. Jego organizatorami były Zgromadzenie św. Marii Magdaleny od Pokuty oraz Ognisko Wychowawcze dla Dziewcząt w Lubaniu.

W programie znalazły się m. in. występy na plenerowej scenie, gry i zabawy, loteria fantowa oraz koncert ewangelizujący. Na rynku będą również stanowiska gastronomiczne oraz punkt informacyjno-konsultacyjny, gdzie mieszkańcy mogli porozmawiać o tym, jak uzyskać pomoc w sytuacjach zagrożenia uzależnieniem.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama