Nowy numer 33/2018 Archiwum

Ulica świętowała

Legnicki pasaż łączący katedrę i kościół mariacki - ulica Najśw. Maryi Panny, obchodziła imieniny.

Całodzienne uroczystości rozpoczął efektowny pokaz w wykonaniu mażoretek z drugiego gimnazjum w Chojnowie. Dziewczęta, w towarzystwie orkiestry dętej, przeszły w roztańczonym korowodzie spod kościoła Marii Panny do sceny pod katedrą.

W programie dzisiejszych (10.09) imienin ulicy Najświętszej Maryi Panny, głównego pasażu pieszego w Legnicy, znalazło się wiele atrakcji. Scena na placu pastora Wolfganga Meisslera zabrzmiała dźwiękami muzyki do operetki "Moja miłość" w wykonaniu artystów krakowskich.

Na małej scenie pośrodku ciągu ulicy legniczanie mogli wysłuchać koncertu fortepianowego, recitalu Anny Makowskiej i Tadeusza Górnickiego oraz popisu krakowskiego jazz bandu.

Scena pod katedrą zachwyciła widzów wykonanymi na niej melodiami z lat 20. i 30. ub. w., tanecznymi występami najmłodszych ("Złote Dzieci", "Balbinki") oraz członków Młodzieżowego Centrum Kultury.

Legnickie imieniny ulicy Najświętszej Maryi Panny są pamiątką po jednym z najsławniejszych zwycięstw w historii polskiego oręża. Chodzi o wielkie zwycięstwo wojsk sprzymierzonych pod Wiedniem, odniesione nad muzułmańską armią turecką Kara Mustafy 12 września 1863 r.

Dowódcą wojsk europejskich był polski król Jan III Sobieski, a kluczowym dla zwycięstwa był atak polskiej husarii. Po tym zwycięstwie papież Innocenty XI ogłosił dnia12 września świętem Najświętszego Imienia Maryi, obchodzonego jest ono jako wotum wdzięczności za obronę chrześcijańskiej Europy. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma