Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ulica świętowała

Legnicki pasaż łączący katedrę i kościół mariacki - ulica Najśw. Maryi Panny, obchodziła imieniny.

Całodzienne uroczystości rozpoczął efektowny pokaz w wykonaniu mażoretek z drugiego gimnazjum w Chojnowie. Dziewczęta, w towarzystwie orkiestry dętej, przeszły w roztańczonym korowodzie spod kościoła Marii Panny do sceny pod katedrą.

W programie dzisiejszych (10.09) imienin ulicy Najświętszej Maryi Panny, głównego pasażu pieszego w Legnicy, znalazło się wiele atrakcji. Scena na placu pastora Wolfganga Meisslera zabrzmiała dźwiękami muzyki do operetki "Moja miłość" w wykonaniu artystów krakowskich.

Na małej scenie pośrodku ciągu ulicy legniczanie mogli wysłuchać koncertu fortepianowego, recitalu Anny Makowskiej i Tadeusza Górnickiego oraz popisu krakowskiego jazz bandu.

Scena pod katedrą zachwyciła widzów wykonanymi na niej melodiami z lat 20. i 30. ub. w., tanecznymi występami najmłodszych ("Złote Dzieci", "Balbinki") oraz członków Młodzieżowego Centrum Kultury.

Legnickie imieniny ulicy Najświętszej Maryi Panny są pamiątką po jednym z najsławniejszych zwycięstw w historii polskiego oręża. Chodzi o wielkie zwycięstwo wojsk sprzymierzonych pod Wiedniem, odniesione nad muzułmańską armią turecką Kara Mustafy 12 września 1863 r.

Dowódcą wojsk europejskich był polski król Jan III Sobieski, a kluczowym dla zwycięstwa był atak polskiej husarii. Po tym zwycięstwie papież Innocenty XI ogłosił dnia12 września świętem Najświętszego Imienia Maryi, obchodzonego jest ono jako wotum wdzięczności za obronę chrześcijańskiej Europy.



 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama