Ratownicy górniczy gotowi do wyjazdu do Włoch

Przed południem KGHM zgłosił polskiemu MSZ gotowość do wyjazdu 12-osobowej polskiej grupy.

Jak mówi Jolanta Piątek, rzecznik prasowa KGHM, dziś krótko przed południem zapadła decyzja o postawieniu w stan gotowości 12 ratowników Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego (JRGH) w Sobinie. Jest ona przygotowana, aby polecieć do środkowych Włoch, w obszar dotknięty środowym trzęsieniem.

- Informację o gotowości naszych ratowników przekazaliśmy polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Nie oznacza to, że wezmą oni udział w akcji ratunkowej we Włoszech. O tym zadecydują władze włoskie - zaznacza Jolanta Piątek.

24 sierpnia w nocy nad środkowym rejonem Włoch przeszła fala sejsmiczna o sile ponad 6 stopni w skali Richtera. W gruzach znalazły się m.in. miasta na styku regionów Umbria, Lacjum i Marche. Jak poinformowała 25 sierpnia włoska Obrona Cywilna, w wyniku zawalenia się budynków zginęło 247 osób; 190 osób w regionie Lacjum, a 57 - w Marche.

Ratownicy JRGH już raz brali udział w podobnej akcji ratunkowej. W 1999 r. pomagali po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Turcję. Jednostka naszych ratowników górniczych jest jedną z najlepiej wyszkolonych i wyposażonych załóg tego typu. W 2000 r. zajęła pierwsze miejsce w II Międzynarodowych Zawodach Zastępów Ratowniczych odbywających się w Las Vegas (USA).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..