Nowy numer 44/2020 Archiwum

Autko dla błogosławionych

Dar dla misji w 25 rocznicę męczeńskiej śmierci dwóch franciszkanów.

„Mocni w wierze, płonący miłością, posłańcy pokoju, aż do męczeństwa” to słowa widniejące na grobach pierwszych polskich misjonarzy męczenników, dwóch franciszkanów – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

W 25 rocznicę od ich śmierci franciszkańska Fundacja Brat Słońce chce ofiarować samochód terenowy potrzebny w codziennej pracy misjonarzom obecnie pracującym w Pariacoto w Peru. Na ten cel trwa zbiórka funduszy w ramach akcji „Samochód dla Pariacoto”.

9 sierpnia 1991 roku dwaj polscy franciszkanie pracujący w peruwiańskich Andach w parafii w Pariacoto zostali zastrzeleni przez terrorystów z Komunistycznej Partii Peru Świetlisty Szlak.

- Dla nas franciszkanów, szczególnie tutaj w Polsce, śmierć naszych braci – to było tylko 25 lat temu, dlatego wielu z nich dobrze to pamięta – to nie było męczeństwo, to było morderstwo. I na początku nikt tego nie rozpatrywał w kategoriach świętości, męczeństwa, że oni będą błogosławieni. Natomiast dla ludzi, którym oni posługiwali, to było oczywiste. Ich reakcja była spontaniczna, z naszego punktu widzenia może mało pogłębiona teologicznie, ale ci ludzie od samego początku modlili się do męczenników. Od początku uważali ich za świętych i dla nich od początku byli tymi, którzy pośredniczą między Bogiem a nimi – opowiada o. Jacek Lisowski, misjonarz pracujący w Pariacoto od 12 lat.

Misja w Pariacoto jest wciąż żywa, pracuje tam czterech zakonników, posługując sakramentami i codzienną pracą w 73 dojazdowych wioskach na terenie peruwiańskich Andów. Do bezpiecznego pokonywania stromych, piaszczystych i wyboistych dróg wzdłuż urwiska potrzebny jest nowy terenowy samochód. Zbiórka na ten cel trwa, do pełnej kwoty brakuje 30 000 zł.

- Na odpowiedni samochód dla misjonarzy w Pariacoto potrzebnych jest 120 000 zł – mówi koordynatorka projektu „Samochód dla Pariacoto” Anna Anioł. – Dzięki hojności indywidualnych darczyńców udało się zebrać prawie 90 000 zł. Chcemy, aby pełna suma została zebrana do końca sierpnia. Byłby to piękny znak, aby właśnie w miesiącu męczeńskiej śmierci franciszkanów można było podarować nowy samochód kontynuatorom ich pracy.

Pomagać można poprzez stronę akcji www.samochoddlapariacoto.pl.

Obaj franciszkanie oraz zamordowany z nimi ksiądz zostali ogłoszeni błogosławionymi 5 grudnia 2015 roku. Zaś 9 sierpnia w wielu miejscach w Polsce i w Peru z okazji 25 rocznicy ich męczeństwa odprawiane będę uroczyste msze święte, podczas których wystawione zostaną do uczczenia relikwie błogosławionych męczenników franciszkańskich. Przy relikwiach modlił się także papież Franciszek w Bazylice Franciszkanów podczas swojego pobytu w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama