Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kard. Duka: słowa to za mało

Przewodniczący czeskiego episkopatu oficjalnie o wydarzeniach w Saint-Étienne-du-Rouvray, gdzie dwa dni temu islamscy radykałowie zamordowali katolickiego księdza.

Kard. Dominik Duka, prymas Czech, przewodniczący Konferencji Episkopatu Czech, wypowiedział się oficjalnie na temat tragicznych wydarzeń z 26 lipca, kiedy we francuskiej miejscowości Saint-Étienne-du-Rouvray młodzi radykałowie islamscy zamordowali 86-letniego proboszcza. Oto pełny tekst komunikatu:

"W imieniu czeskich i morawskich biskupów oraz naszych wiernych, pragnę wyrazić głęboki żal z powodu okrutnego i nieludzkiego czynu, do jakiego doszło w północnej Francji, w miejscowości Saint-Étienne-du-Rouvray. Tę nieludzką zbrodnię, która wykracza poza ramy cywilizowanego społeczeństwa, należy całkowicie potępić.

Mając jednak na uwadze statystyki ONZ trzeba boleśnie skonstatować, że w ub. roku w samej tylko Francji przeprowadzono ponad 600 ataków na kościoły chrześcijańskie, kaplice i synagogi. W porównaniu do roku 2013 jest to wzrost o prawie 80 procent. Myślę, że te cyfry są bardzo wymowne, zwłaszcza w kontekście faktu, że każdego roku całym świecie za swoją wiarę jest więzionych, torturowanych i zabijanych ponad 100 tysięcy chrześcijan, w tym kilka tysięcy księży i zakonnic.

W sytuacji, z którą mamy do czynienia, nie wystarczą słowa żalu i solidarności. Konieczne jest, aby od słów przejść do rzeczywistej i prawdziwej obrony i ochrony tych, którzy są prowadzeni jak owce na rzeź (słowa Biblii). Pragnę zapewnić naszych braci i siostry w wierze, że nie zapominamy o nich w swoich modlitwach. Dominik kard. Duka".

Kard. Duka był w latach 1998-2010 ordynariuszem diecezji Hradec Kralove. W lutym 2010 roku mianowany przez Benedykta XVI arcybiskupem praskim i prymasem Czech.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama