Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dla nas to wielka łaska

Głównym punktem czwartkowej wizyty uczestników Dni w Diecezjach w sanktuarium św. Jacka Odrowąża była Eucharystia sprawowana w miejscu, w którym doszło do wydarzenia o znamionach cudu eucharystycznego.

– To jest dla mnie absolutnie niezwykłe wydarzenie. Nasza grupa otrzymała diecezję legnicką na zasadzie przydziału z góry. Zaledwie miesiąc temu dowiedzieliśmy się, że u was miał miejsce cud eucharystyczny. To wielka radość dla nas, że możemy tu być, poczytujemy to jako wielką łaskę. Jest to ważne też dla mnie jako kapłana. Umacnia moją wiarę. Ta relikwia jest dowodem na to, że gdy na podłogę upadła Hostia, to nie był to zwykły chleb, lecz Ciało Pańskie – mówi ks. Jeremy z Nebraski.

Obecnie relikwia jest wystawiona w lewej nawie świątyni. To tam udawali się w pierwszej kolejności pielgrzymi i padali na kolana. Na zdjęciach zamieszczonych w galerii widać, że oczy były wpatrzone w jeden konkretny punkt, czyli w wystawione relikwie. – Tak, wiem, co znajduje się przede mną. To Ciało Pańskie, jego relikwia, to, co zostało po wydarzeniu, gdy upadła na ziemię Hostia. To kawałek mięśnia serca. Niesamowita sprawa. Cieszę się ogromnie, że tu jestem – mówi Noah z Nebraski. Liturgii przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli kapłani polscy, amerykańscy, niemieccy i francuscy. I z tego powodu (byli też Rosjanie) liturgia była sprawowana po polsku i po łacinie. Kazanie biskupa było tłumaczone symultanicznie przez tłumaczy siedzących w zakrystii. Uczestnicy liturgii mogli ich słyszeć poprzez radia ustawione na odpowiednich częstotliwościach. Biskup Zbigniew w kazaniu wskazał na radość z uświadomienia sobie, że ktoś nas kocha bezwarunkowo, co rodzi też w nas chęć do kochania innych równie bezwarunkową miłością. Spotkanie w kościele pw. św. Jacka zakończył posiłek. Po nim uczestnicy ruszyli z przewodnikami w miasto, poznawać jego historię i zabytki. A na zakończenie dnia wszyscy spotkali się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski na nabożeństwie Taizé.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama