Nowy numer 48/2020 Archiwum

Proszę o odrobinę empatii

Od niedzieli we wszystkich parafiach diecezji legnickiej można podpisywać się pod projektem ustawy ograniczającej handel w dzień Pański.

Od miesiąca w Polsce trwa zbieranie podpisów w ramach inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Do tej akcji włączają się też parafie diecezji legnickiej. Od najbliższej niedzieli będzie można złożyć podpisy przy wyjściu z kościołów.

- Jest poparcie Kościoła dla tej akcji. Biskupi śląscy wystosowali nawet specjalny list duszpasterski na ten temat. Kościół naturalnie wspiera te inicjatywy, które mają zachować świąteczny charakter niedzieli, dnia Pańskiego - mówi ks. Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej. - Ustawa pomoże nam zbiorowo zadbać o świętowanie niedzieli. Chodzi o to, by ludzie mieli czas spędzać go z Bogiem i rodzinami.

Za inicjatywą stoi Komitet Inicjatywy Ustawodawczej powołany przez NSZZ "Solidarność". Ma ona zmienić sytuację kilkuset tysięcy pracowników handlu, którzy pracują w niedzielę.

- Zachęcam wszystkich do wparcia tej inicjatywy. Zachęcam do "wejścia w buty" pracowników galerii handlowych czy sklepów wielkopowierzchniowych, którzy muszą iść w niedzielę do pracy zamiast spędzać czas z rodziną i Bogiem. Proszę o odrobinę empatii i wsparcie inicjatywy. To smutne, że 36 lata od podpisania porozumień sierpniowych w 1980 r., gdzie jednym z punktów był postulat o wolne niedziele, ciągle polscy pracownicy są zmuszani do pracy w niedzielę. Niedziela w Polsce to dzień Pański. Mamy nadzieję, że zgodnie ze słowami Jarosława Kaczyńskiego, gdy zbierzemy odpowiednią liczbę głosów, uda się zmienić prawo pracy - mówi Bogdan Orłowski, szef Zarządu NSZZ Solidarność Regionu Zagłębie Miedziowe.

W diecezji legnickiej od 2010 r. funkcjonuje Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli, którego głównym celem jest formowanie wiernych w świątecznym wymiarze dnia Pańskiego.

- To działanie ustawodawcze bardzo cieszy. Mamy ludzi kształtować i przez formację, i słowo Boże powodować wzrost świadomości bycia chrześcijaninem. Pomocą ku temu jest prawo stanowione. Jeśli ono ograniczy możliwość przymuszania ludzi do pracy w niedzielę, to będą mogli oni bardziej ugruntowywać swoją świadomość jako chrześcijanina - mówi ks. Wolański.

Zbiórka podpisów trwa tylko do połowy lipca. Do końca sierpnia podpisy powinny zostać złożone w Sejmie RP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama