Nowy numer 28/2018 Archiwum

"Nihil obstat" dla Pobożnego

Nic nie stoi na przeszkodzie do wszczęcia procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka Pobożnego. Tak zadecydowała Stolica Apostolska na wniosek skierowany tam w styczniu przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego.

"Pismem z dnia 28 stycznia 2016 roku Wasza Ekscelencja zapytuje niniejszą Kongregację ds. Świętych czy według Stolicy Świętej cokolwiek uniemożliwia przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego Henryka, zwanego Pobożnym, wiernego świeckiego, który życie swoje zakończył w 1241 roku.

Po rozpoznaniu sytuacji jest mi miło upewnić Waszą Ekscelencję, że według Stolicy Świętej nic nie stoi temu na przeszkodzie, o ile proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny tegoż Sługi Bożego będzie mógł być przeprowadzony z przestrzeganiem wydanych 7 lutego 1983 roku przez niniejszą Kongregację norm, które powinni zachowywać biskupi, prowadząc sprawy świętych".

Tak brzmi treść pisma skierowanego do bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Jak mówi Stanisław Andrzej Potycz, przewodniczący kapituły Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90, która przed 25 laty była inicjatorem czynności zmierzających do beatyfikacji piastowskiego księcia, informacja w tej sprawie, podpisana przez kard. Angelo Amato, prefekta watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, nosi datę 23 czerwca.

Po bitwie zwłoki księcia, rozpoznane przez jego matkę, św. Jadwigę, zostały złożone we Wrocławiu. Podczas wojny wywieziono je do Belina. Dziś nikt nie wie, gdzie się znajdują   Po bitwie zwłoki księcia, rozpoznane przez jego matkę, św. Jadwigę, zostały złożone we Wrocławiu. Podczas wojny wywieziono je do Belina. Dziś nikt nie wie, gdzie się znajdują Roman Tomczak /Foto Gość

- To znamienna data, bo tego dnia w 1265 r. zmarła Anna Przemyślidka, żona księcia Henryka Pobożnego - przypomina. Takich zbieżności jest więcej. Wniosek bp. Zbigniewa Kiernikowskiego poprzedziło nihil obstat Komisji Episkopatu Polski z 7 października. Tego dnia w 1571 r. sprzymierzona flota Ligi Świętej pokonała w bitwie morskiej Imperium Osmańskie.

Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, aby ordynariusz legnicki powołał postulatora procesu beatyfikacyjnego, jak również pozostałe organy niezbędne do właściwego poprowadzenia procesu (m.in. trybunał i cenzorów). Na razie nie wiadomo, kiedy to się stanie. Stanisław A. Potycz ma nadzieję, że jeszcze w tym roku.

- Sądzę także, że sam proces beatyfikacyjny nie musi trwać bardzo długo. Jego procedury są bowiem krótsze w przypadku badania życia osoby, która poniosła męczeńską śmierć za wiarę. A na to mamy dowody w źródłach historycznych - zapewnia.

Książę Henryk II Pobożny, syn świętej Jadwigi Śląskiej, zginął w bitwie pod Legnicą, stoczonej przeciwko wojskom mongolskim 9 kwietnia 1241 roku Jak podają źródła, wybrał się na wyprawę, aby bronić chrześcijańskiej wiary. Przed śmiercią nie chciał ukorzyć się przed chanem mongolskim. Zginął przez ścięcie głowy. W 1990 r. Duszpasterstwo Ludzi Pracy '90 w Legnicy podjęło pierwsze starania o beatyfikację piastowskiego księcia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma