Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Trawa zamiast kopalni

Po 42 latach od uruchomienia zlikwidowano ostatecznie kopalnię Rudna R-VI, należącą do KGHM Polska Miedź SA. To pierwszy zlikwidowany fizycznie oddział KGHM.

Od kilku lat nie prowadzono już tam wydobycia, a szyb służył jedynie do wentylacji podziemnych wyrobisk i prac podsadzkowych.

W tym czasie z likwidowanej kopalni odzyskano ok. 100 ton stali złomowej. Po raz ostatni prace porządkowe odbyły się tam pod koniec czerwca.

Na miejscu dawnej kopalni wyrównano teren i posiano trawę. - Tym samym oddaliśmy naturze to, co przed laty jej odebraliśmy - skomentował Krzysztof Porębski, dyrektor naczelny Oddziału ZG Rudna.

Przed ostatecznym zasypaniem na dno szybu opuszczono kapsułę czasu. Wewnątrz ukryto m.in. aktualną gazetę, fotografie, monety i przesłanie do przyszłych pokoleń. Szyb R-VI oddano do użytku w lutym 1974 r. Kopalnię zbudowano w rekordowo krótkim czasie - 891 dni.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma