Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dzień Kresowy w Trójcy

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski będzie gościem podzgorzeleckiej miejscowości. Tamtejsze środowiska kresowe wspólnie z ośrodkiem kultury przygotowały uroczystość upamiętniającą zbrodnię popełnioną na Polakach.

Jak informuje Wojciech Dobrołowicz z Trójcy, głównym celem Dnia Kresowego będzie uczczenie pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

- Chodzi o zbrodnie dokonane przez członków tzw. Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii na obywatelach II Rzeczypospolitej na Kresach Wschodnich w latach 1937-1947 - wyjaśnia.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę 9 lipca o godz. 15 od Mszy św. w intencji pomordowanych. Po niej zaplanowano uroczystość patriotyczną przy obelisku w Trójcy, upamiętniającym ofiary ludobójstwa.

Spotkanie zakończy biesiada kresowa, podczas której wystąpią m.in. zespół "Wesołe nutki" ze Szkoły Podstawowej im. Osadników Wojskowych w Trójcy oraz zespoły kresowe z Łagowa, Zawidowa, Włosienia, Studnisk, Żarskiej Wsi i Czerwonej Wody.

Warsztaty rękodzielnicze dla dzieci poprowadzą członkowie stowarzyszenia "Moja Wieś" z Osieka Łużyckiego oraz stowarzyszenia "Wspólnie w Przyszłość" z Mikułowej. Podczas biesiady będzie można spróbować potraw kuchni kresowej. Organizatorami Dnia Kresowego w Trójcy są Stowarzyszenie "Strażnicy Pamięci Ziemi Zgorzeleckiej" oraz Gminny Ośrodek Kultury w Zgorzelcu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama