GN 42/2020 Archiwum

Żeliszów się dźwiga

Ministerstwo kultury przekazało właśnie 300 tys. zł na dalsze prace remontowe zabytkowego zboru. Za tę kwotę ma być wyremontowana część dachu.

Obecnie właścicielem zabytku jest Fundacja Twoje Dziedzictwo. Obiekt przejęła w połowie 2013 roku. Od 2014 rozpoczęła prace renowacyjne. Skupiono się głównie na dachu, bo to on najbardziej zagrażał całej konstrukcji.

Jak mówi Korwin Szymanowski z Fundacji, dotacja ministerstwa zasili właśnie te prace.

- Chodzi o zainstalowanie podwieszanego sufitu pod kopułą kościoła. Mam nadzieję, że ta kwota wystarczy na większą część tej operacji. Spodziewamy się, że po drodze mogą wyjść niespodzianki, jakich wiele było do tej pory - informuje.

Zanim przystąpiono do prac renowacyjnych nikt nie spodziewał się np. że kiedy sto lat temu dobudowywano do obiektu wieżę, wycięto część belek podtrzymujących dach.

- Dach niemalże lewitował, co było bardzo niebezpieczne dla całej konstrukcji - mówi K. Szymanowski. Obecnie Fundacja skupia się na remoncie dachu. Dzięki temu cała konstrukcja jest już bezpieczna. Wywieziono już także ponad 50 ciężarówek gruzu, zalegającego w tym miejscu od kilkudziesięciu lat.

Do tej pory Fundacja Twoje Dziedzictwo otrzymało od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trzy transze dotacji, w sumie 900 tys. zł. Tę ostatnią otrzymały także inne dolnośląskie projekty, m.in. Willa Fabrykanta w Gryfowie Śląskim (konserwacja dekoracji klatki schodowej) 80 tys. zł oraz kościół św. Mikołaja w Niedźwiedzicy (konserwacja malowidła na ścianie północnej) 25 tys. zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama