Nowy numer 28/2018 Archiwum

Spadkobiercy pamięci

Częścią dnia skupienia legnickiego Bractwa Henryka Pobożnego była żałobna Panachyda odprawiona w greckokatolickim soborze we Wrocławiu, gdzie przez wieki spoczywało ciało piastowskiego księcia.

Dzień skupienia rozpoczęła wizyta w katedrze pw. św. Wincentego i św. Jakuba, należącej do diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. W jej podziemiach zostało pochowane ciało Henryka Pobożnego po bitwie pod Legnicą w 1241 roku.

Sklepienie krypty kryjącej sarkofag księcia runęło w XIV w. podczas powiększania prezbiterium. Na jej ślad natrafiono dopiero podczas ostatniej wojny w trakcie prac archeologicznych. W kwietniu 1941 r. właśnie w tym kościele uroczyście obchodzono 700. rocznicę bitwy pod Legnicą. Jednak już pod koniec wojny szczątki Piasta zabrano do Berlina. Tam ślad po nich zaginął.

Dziś krypta jest restaurowana, można ją zwiedzać. Gospodarz tego miejsca, bp Włodzimierz Juszczak, był przewodnikiem po tym miejscu. O tym, jak ważna jest postać Henryka Pobożnego dla grekokatolików, mówił podczas kwietniowej konferencji w legnickiej kurii: „Jesteśmy spadkobiercami pamięci o męczeńskiej śmierci Henryka Pobożnego. (...) My weszliśmy w ten kościół fizycznie ale również staliśmy się cząstką jego historii”.

Krypta, w której stał niegdyś sarkofag ze zwłokami księcia Henryka Pobożnego   Krypta, w której stał niegdyś sarkofag ze zwłokami księcia Henryka Pobożnego Roman Tomczak /Foto Gość

W drugiej części spotkania jego uczestnicy przenieśli się do budynku kurii greckokatolickiej przy ul. Łaciarskiej, gdzie ks. prof. Bogusław Drożdż wygłosił do zebranych konferencję duchową. Później zajęto się sprawami bieżącymi bractwa, omówiono jego aktualną działalność (m.in. stronę internetową: pobozny.pl), plany (wydawanie periodyku) oraz wyznaczono październikowy termin walnego zgromadzenia bractwa. Odbyło się także posiedzenie jego kapituły.

Z kurii uczestnicy dnia skupienia znowu przenieśli się do greckokatolickiej katedry, gdzie bp. Włodzimierz Juszczak odprawił Panachydę – nabożeństwo żałobne w intencji księcia Henryka II Pobożnego.

Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Legnickiego" nr 25 na 19 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma