Nowy numer 22/2023 Archiwum

Bóg codziennie nas pyta

- Tak, jak do końca życia jesteśmy dziećmi naszych rodziców, tak w odniesieniu do chrztu św. i Boga, który jest naszym Ojcem, dzieje się coś analogicznego - mówił w Legnicy o. dr Wacław Stanisław Chomik OFM.

Franciszkański teolog moralny skupił się na moralnych aspektach sakramentu chrztu św.

Temat spotkania miał związek z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski, aby - jak podkreślał Stanisław A. Potycz, przewodniczący kapituły DLP ’90 - przyczyniły się one do odnowienia wiary w naszym narodzie.

- Czy Bóg pytał nas, czy chcemy żyć? Czy pytał nas, czy chcemy być Jego dziećmi? Nie pytał. I oto dochodzimy do stwierdzenia, że moje życie jest darem. A dar ma to do siebie, że może być przeze mnie przyjęty i może być odrzucony.

Bo jestem istotą wolną i świadomą. Jednak przyjęliśmy ten dar. Ile razy już czyniliśmy za niego dziękczynienie. Ile razy odnawialiśmy łaskę tego sakramentu? Za Bożą miłość, podstawową łaskę tego sakramentu, powinniśmy dziękować codziennie.

Bo Bóg, od kiedy jesteśmy świadomi, codziennie nas pyta: czy chcesz być Moim dzieckiem? Tak, jak pytał Piotra po zmartwychwstaniu - mówił franciszkański zakonnik.

Wykład o. Chomika poprzedziła Msza św., odprawiona przez prelegenta w intencji naszej ojczyzny. Franciszkanin już 21 razy był prelegentem na spotkaniach legnickiego duszpasterstwa. Kilkukrotnie uczestniczył w innych spotkaniach jako słuchacz. Jest doktorem teologii moralnej, obecnie gwardianem w klasztorze franciszkańskim pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Kłodzku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast