GN 42/2020 Archiwum

„Więcej demokracji w demokracji”?

Członkowie i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji z Legnicy i Jeleniej Góry, w sumie ok. 150 osób, manifestowało na legnickim rynku. Naprzeciwko nich stanęli narodowcy i członkowie partii KORWiN.

Demonstrację zorganizowano z okazji 27. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce z 1989 roku. Członkowie i sympatycy KOD skandowali hasła wzywające do przyznania im prawa współdecydowania o losach kraju.

Na transparentach pojawiły się takie hasła jak: „Oto wasza dobra zmiana, konstytucja podeptana” czy „Demokracja tak, wykaczenia nie”. Z taką retoryką nie mógł zgodzić się Maciej Gwoździewicz z Jawora, członek partii KORWiN. – Rzekoma obrona demokracji jest w ogóle sytuacją nielogiczną – uważa. – Działacze KOD po prostu nie respektują wyniku demokratycznych wyborów. To, że po jednej stronie jest KOD, po drugiej my, nikt nikogo nie bije, każdy skanduje swoje hasła, najlepiej świadczy o tym, że demokracja w naszym kraju ma się dobrze – uważa M. Gwoździewicz. Członek partii KORWiN dodaje, że – jego zdaniem – 4 czerwca nie jest datą demokratycznych wyborów, tylko przekazania władzy agenturze PRL. Chwali także gabinet premier Beaty Szydło. – Obecny rząd jest na pewno lepszy niż poprzedni, zwłaszcza w dążeniu do większej samodzielności Polski od Unii Europejskiej – twierdzi. Obok członków partii Janusza Korwin-Mikkego na rynku pojawili się narodowcy. – Będziemy zawsze wszędzie tam, gdzie KOD. Nasza obecność jest konieczna, żeby zwrócić uwagę na ich kłamstwa i prowokacje. Nie mają racji, kłamią i my to pokazujemy – uważa Robert Stachyra, legnicki lider Narodowców RP. Jego koledzy przynieśli ze sobą swoje transparenty: „Komunista, Ormowiec, Donosiciel” i „4 czerwca dniem konfidenta”. Podczas manifestacji w Legnicy obecny był m.in. Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Odpowiadał na pytania dziennikarzy związane m.in. z zarzutami wobec jego partii, która – zdaniem niektórych członków KOD obecnych na manifestacji – chciała „zawłaszczyć” tę demonstrację dla siebie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama