Nowy numer 44/2020 Archiwum

Bezbłędni błogosławieni

Już w najbliższą niedzielę w legnickiej parafii pw. św. Jana Chrzciciela rozpocznie się krucjata modlitewna o pokój i ustanie terroryzmu za przyczyną ojców męczenników z Pariacoto.

Dziś, 7 czerwca, po raz pierwszy wspominamy w liturgii Kościoła błogosławionych ojców męczenników z Peru – bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. W diecezji legnickiej są dwa miejsca szczególnej o nich pamięci – Pieńsk, gdzie pracował bł. Michał, oraz Legnica, gdzie bł. Zbigniew był wicerektorem Niższego Seminarium Duchownego, a gdzie bł. Michał przygotowywał się do matury.

Pod koniec zeszłego roku br. Jan Hruszowiec, franciszkanin, który w krakowskiej prowincji franciszkanów zajmuje się rozdysponowywaniem relikwii męczenników, otrzymał prośbę z Belgii o relikwie pierwszego stopnia naszych męczenników. Proszący obrali sobie obu błogosławionych za patronów modlitwy za zagrożonych terroryzmem i jego sprawców. Polacy żyjący w Belgii obserwowali i przeżywali zamachy na redakcję Charlie Hebdo, te przy stadionie w Paryżu i w Brukseli. Ich odpowiedzią nie była nienawiść, lecz modlitwa. O opamiętanie i nawrócenie.

Polscy franciszkanie pociągnięci świadectwem z Belgii w 5. miesięcznicę beatyfikacji zgromadzili się w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, gdzie przed ołtarzem Matki Bożej Kalwaryjskiej uroczyście rozpoczęli krucjatę różańcową w obronie przed terroryzmem. Bardzo mocno podkreślają, że są tylko duchowymi ojcami tej inicjatywy, która zrodziła się oddolnie.

Także w Legnicy franciszkanie zapraszają do swojej parafii, gdzie 12 czerwca rozpocznie krucjata, która będzie miała formę modlitwy odmawianej po Komunii na każdej wieczornej Eucharystii w intencji pokoju i ustania terroryzmu.

Bezbłędni błogosławieni   W naszej diecezji jest aż pięć świątyń z relikwiami bł. o. Michała i bł. o. Zbigniewa Jędrzej Rams /Foto Gość Podstawową formą uczestnictwa w krucjacie jest modlitwa różańcowa i dołączanie do różnych intencji prośby o pokój i obronę osób zagrożonych terroryzmem za wstawiennictwem błogosławionych misjonarzy męczenników. Kto chce, może też podjąć stałą modlitwę różańcem w tej intencji. W sklepiku parafialnym franciszkańskiej parafii można znaleźć już specjalne, unikatowe różańce z relikwiami drugiego stopnia obu męczenników.

Inne dobrowolne środki (wynikające z Ewangelii i tradycji Kościoła) to ofiarowanie postu lub uczynków miłosierdzia w intencjach pokoju i ochrony przed terroryzmem, nawiedzanie bazyliki św. Franciszka w Krakowie lub innych miejsc kultu bł. Zbigniewa i bł. Michała. W diecezji legnickiej są to: kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy, kościół pw. św. Franciszka z Asyżu w Pieńsku, kościół pw. św. Franciszka z Asyżu w Lwówku Śląski, kościół pw. Imienia NMP w Kowarach oraz kościół pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama