GN 43/2020 Archiwum

Chce się krzyczeć z... Miłości!

To na pewno będzie najgłośniejsza premiera w tym roku w zachodniej Polsce.

Wielkimi krokami zbliżają się Światowe Dni Młodzieży. Ich pierwsza odsłona to Dni w Diecezjach, między 19 a 25 lipca. Stąd też przygotowania trwają nie tylko w Krakowie, ale również w Legnicy. Wśród wielu inicjatyw pojawia się rzecz niezwykła – oto powstaje oratorium „Szczęśliwi!”, a od początku do końca tworzą go nastolatkowie.

Oratorium powstawało od sierpnia 2015 roku. Teraz młodzi twórcy wkraczają w decydującą fazę przygotowań – rozpoczyna się kompletowanie orkiestry i chóru, którzy wykonają powstałe oratorium. O wszystkie szczegóły można pytać na facebook.com/oratoriumSzczesliwi. Tam również dostępne są formularze zgłoszeniowe i terminy prób.

- Chcemy wykrzyczeć Miłość, czyli Boga, bo wiadomo przecież, że Bóg jest Miłością – stwierdza Jan Niemyjski, który postanowił zaangażować się w oratorium, a Mateusz Kazimierski, kompozytor, dopowiada: - Dlatego właśnie potrzebujemy dużo młodych, chętnych do pracy ludzi. Musimy stworzyć sami orkiestrę symfoniczną z zespołem rozrywkowym i wielki chór! Żeby cały świat usłyszał o miłości Boga trzeba, aby oratorium miało wielką orkiestrę i wcale nie mniejszy chór.

Młody twórca dodaje też: - Im nas będzie więcej, tym lepiej. To również dotyczy śpiewających. Jak stanie 15 osób, to utwór nie trafi do słuchaczy z taką mocą, jak gdyby zaśpiewało go 100 osób. A tylko wówczas utwór o miłości Boga będzie przemawiał. Dlatego odwagi; proszę o kontakt! - zachęca Mateusz Kazimierski.

- Inicjatywa jest szczególna, jednak ważniejsze jest to, że daje ona okazję młodym ludziom do uczestniczenia w tworzeniu oratorium. Każdy jest mile widziany, każdy jest potrzebny, każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie - mówi Joanna Brylowska, koordynatorka projektu. Dlatego twórcy oratorium zapraszają wszystkich, którzy nawet po cichy marzą o śpiewaniu i graniu.

- Legnicka premiera oratorium będzie miała miejsce 22 lipca 2016 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. Jednak młodzi twórcy chcą zagrać swoje oratorium również w innych miastach naszej diecezji w ramach diecezjalnego etapu Światowych Dni Młodzieży. Jednak szczegóły będą znane pod koniec czerwca: Jesteśmy na etapie dogadywania szczegółów, a o wynikach rozmów będziemy informowali na bieżąco - kończy Joanna Brylowska. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama