GN 42/2020 Archiwum

Ewangelizacja na peronie

Kilkadziesiąt prac plastycznych o tematyce religijno-ewangelizacyjnej będzie można zobaczyć jesienią na dworcu PKP w Legnicy.

To od dawna oczekiwana ekspozycja. „Wiara w kulturze” to zbiór artefaktów z różnych dziedzin plastyki, od obrazów olejnych i akwarel, przez rzeźbi i ceramikę aż po gobeliny. Łączy je jedno - nawiązują tematycznie do wiary.

Jak wyjaśnia prof. Aleksander M. Zyśko z wrocławskiej ASP, pomysł wystawy powstał wśród członków Duszpasterstwa Środowisk Twórczych.

- To prace związane tematycznie m. in. z Rokiem Miłosierdzia, rocznicą chrztu Polski czy Światowymi Dniami Młodych. Swoje prace wystawią zarówno doświadczeni plastycy jak i uczniowie liceum plastycznego - wyjaśnia.

Wernisaż wystawy odbędzie się w połowie czerwca w kolegiacie Świętego Krzyża we Wrocławiu. Stamtąd na jesieni przyjedzie do Legnicy, a konkretnie - na dworzec kolejowy. Miejsce tyleż niezwykłe dla tego typu ekspozycji, co ciekawe.

Pomysłodawcą takiej lokalizacji jest legnicki artysta-plastyk Grzegorz Niemyjski, członek Rady Katolików Świeckich Przy Biskupie Legnickim. To właśnie podczas jednego ze spotkań rady padł pomysł, aby wystawę sprowadzić do Legnicy.

- Dworzec kolejowy jest świetnym miejscem pod względem społecznym na tego typu ekspozycję. Celowo nie wybraliśmy kościoła, plebanii czy galerii. Każdy, kto będzie czekał na pociąg czy się przesiadał, chcąc nie chcąc obejrzy te prace. To dobre miejsce na ewangelizację - uważa artysta.

Co więcej, na taką lokalizację bardzo chętnie zgodziła się PKP. Wystawa ma dotrzeć do Legnicy w październiku i zostać tu przez miesiąc. Będzie zajmować pomieszczenia po dawnej przechowalni bagażu. Słowo wstępne do katalogu wystawy napiszą abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, oraz bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz legnicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama