Nowy numer 44/2020 Archiwum

To właśnie ten moment

Nasi najmłodsi księża sami o sobie.

Krzysztof Czerwiński

z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy

Motto: „Mnie zaś dobrze jest być blisko Boga, w Panu obrałem sobie nadzieję, by opowiadać wielkie Jego dzieła” (Psalm 73, werset 28).

Wybrałem takie motto, ponieważ właśnie w Bogu znalazłem schronienie. Stało się to w mojej młodości, poprzez Ruch Światło–Życie. Tam przez ponad połowę mojego życia miałem swoje schronienie.

Praca magisterska: „Epikletyczne treści odnowionego obrzędu egzorcyzmu uroczystego”.

Tak, to temat z liturgii. Wybrałem go, bo interesuję się jej historią. Z drugiej strony chciałem dokonać pewnej rewizji poglądów odnośnie do obrzędu egzorcyzmu. Chciałem zwrócić uwagę na to, że w tym obrzędzie działa Pan Bóg. On przez niego zwycięża, więc chciałem przenieść ciężar patrzenia na egzorcyzmy z postaci szatana, który – wydaje się wielu – jest głównym podmiotem tej sprawy, na Boga, który tak naprawdę i realnie tam działa.

Skąd myśl o kapłaństwie?

Po pierwsze z Ruchu Światło–Życie, po drugie z liturgii. Wiadomo, w oazie zasadniczym elementem jest właśnie liturgia. Myślę, że z tym też wiąże się moje marzenie o kapłaństwie, o pracy z młodymi w charyzmacie Ruchu Światło–Życie, Chrystusa Sługi i Niepokalanej Matki Kościoła.

Największe odkrycie w seminarium?

Fakt, że księża są normalnymi ludźmi. Bardzo budowało to, że Pan Bóg powołuje księdza z ludu. To pokazuje, że każdy ma jakieś powołanie w Kościele. Jedni są przeznaczeni w myśli Pana Boga do jednego, inni – do drugiego... Każdy jest człowiekiem, a nade wszystko sam Bóg stał się człowiekiem.

Święcenia – koniec czy początek?

Bardziej początek. Każdy z nas tu obecnych przez te wszystkie lata seminaryjne przygotowuje się właśnie do tego momentu, marzy o nim. Co prawda życie potrafi zaskakiwać, ale każdy z nas już na pierwszym roku studiów marzył, by skończyć seminarium i pójść do ludzi.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama