Nowy numer 28/2018 Archiwum

GOPR-owcy uratowali człowieka

Tylko w I kwartale tego roku ratownicy górscy interweniowali w Karkonoszach 120 razy. W ostatni poniedziałek uratowali życie mężczyźnie, który zaginął w górach.

52-latek wyszedł w góry w niedzielę. Wkrótce stracił orientację w terenie i błąkał się w lesie. Tam zastała go noc. Odnaleziono go przy pomocy psa ratowniczego o 4.00 w poniedziałek, skrajnie wychłodzonego. Gdyby akcja potrwała kilka godzin dłużej, mężczyzna prawdopodobnie by nie przeżył.

Ilość interwencji ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR wzrasta z roku na rok. 120 interwencji w ciągu trzech pierwszych miesięcy roku to znaczna liczba, jak przyznaje Sławomir Czubak, naczelnik grupy. - Od kilku lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie turystów naszym regionem. Wzrastająca liczba odwiedzających Karkonosze bezpośrednio przenosi się na liczbę wypadków - uważa.

Naczelnik podkreśla jednocześnie, że stan szlaków w Karkonoszach, co roku modernizowanych przez odpowiednie służby, jest coraz lepszy. Mimo to wypadków nie ubywa. - Najczęściej są to typowe urazy turystyczne: zwichnięcia stawów, złamania kończyn lub upadki z wysokości - wylicza S. Czubak. 81 akcji i wypraw ratunkowych na terenie podległym Grupie Karkonoskiej GOPR (Sudety Zachodnie) wymagało zaangażowania większej grupy ratowników.

Dwie akcje wymagały użycia śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W pozostałych 39 akcjach podjęto interwencje przy drobniejszych urazach. W 4 z 29 wypraw poszukiwawczych uczestniczyły psy ratownicze wraz z przewodnikami.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma