To na Dolnym Śląsku koncern Mercedes-Benz zbuduje fabrykę silników.
Długo oczekiwana w naszym regionie informacja powoli zaczyna się potwierdzać. Mowa o wielkiej europejskiej inwestycji koncernu Mercedes-Benz. Od kilku miesięcy krążyły bowiem informacje, że ich nowa fabryka silników ma zostać ulokowana albo w Polsce, albo na Węgrzech.
Według komunikatu koncernu, ich inwestycja warta 500 mln euro trafi ostatecznie do Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3), podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działka przygotowana jest do rozpoczęcia budowy, a jej powierzchnia to 460 ha. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na rok 2019. Nie jest pewne, ile powstanie miejsc pracy. Informacje wahają się od 500 nawet do 1500 etatów.
Inwestycja ta jest wielką szansą dla regionu, ponieważ Jawor to dzisiaj 20-tysięczne miasto w centrum Dolnego Śląska, w którym bezrobocie oscyluje na poziomie około 20 proc. Na Dolnym Śląsku jest ono o połowę niższe.
Będzie to pierwsza fabryka silników Mercedesa w Polsce. W nowej fabryce produkowane będą najnowocześniejsze silniki benzynowe i wysokoprężne spełniające najwyższe wymogi środowiskowe. Zatrudnienie w nowym zakładzie u inwestora znajdzie kilkaset osób. Realizacja projektu zostanie wsparta pomocą publiczną przez polski rząd.
- Decyzja o ulokowaniu w naszym kraju fabryki silników samochodowych nowej generacji potwierdza otwartość Polski na inwestycje zagraniczne - mówi wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - To dobry projekt inwestycyjny marki premium, który opiera się na wysoko zaawansowanej technologii. Na takich przedsięwzięciach nam zależy i będziemy pracować nad tym, aby było ich jak najwięcej. Mam nadzieję, że ta inwestycja będzie katalizatorem następnych dobrych przedsięwzięć, które zwiększają innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki.
Przed rokiem podobna informacja o inwestycji koncernu TATA, właściciela m.in. Jaguara, równie długo rozpalała wyobraźnię Dolnoślązaków. Ostatecznie fabrykę ulokowano u Słowaków.
- To bez wątpienia historyczny moment dla naszego miasta. Została wykonana wielka praca dla Jawora na teraz i na przyszłość. Kiedy w grudniu 2014 r. pokazałem Jawor jako miasto o największym potencjale inwestycyjnym w Polsce, nie miałem wątpliwości, że to miejsce przyciągnie inwestorów. Był to największy w Europie teren pod inwestycje w jednym kawałku choć wtedy było to tylko pole pszenicy. Dzisiejsza decyzja o ulokowaniu pierwszego w Polsce zakładu produkcyjnego Mercedes-Benz Cars to wydarzenie uruchamiające lawinę zdarzeń, które znacząco zmienią charakter naszego miasta, o czym przekonamy się niebawem – mówi Emilian Bera, burmistrz Jawora i dodaje, że strefa powstała w rekordowym tempie. - W niecały rok udało nam się zrobić coś, co z założenia było trudne do wykonania. Powołanie tej strefy jest dla mnie olbrzymim osiągnięciem i w dobrym stylu podkreśla dotychczasową pracę wielu partnerów. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali nad tym projektem.
Inwestycja w Jaworze jest wynikiem wielomiesięcznych zabiegów samorządowców oraz strony rządowej. Utworzenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej S3 Jawor to następstwo projektu gospodarczego „S3-Droga Wielkich Możliwości”, który zakłada aktywizację gospodarczą terenów wzdłuż nowo budowanej drogi S3. Na rzecz powstania DSAG-u pracowało wielu partnerów, w tym oprócz legnickiej strefy, Jawora i Męcinki, także Ministerstwo Gospodarki, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz władze Województwa Dolnośląskiego.