GN 42/2020 Archiwum

Dwie dekady miłości

Świerzawskie koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci świętowało 20-lecie istnienia dla dobra niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Gościem honorowym jubileuszowych uroczystości był bp Marek Mendyk.

Koło Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Świerzawie założono w 1996 roku. Na początku jego wolontariusze opiekowali się prawie wyłącznie dziećmi i młodzieżą w pełni sprawnymi.

Jednak, jak wspominały osoby, które zakładały koło, szybko przekonano się, że korzystanie z wyjazdów, imprez okolicznościowych, kolonii jest prawie nieosiągalne dla osób z niepełnosprawnością. - Dlatego bardzo szybko postanowiliśmy zająć się także dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną - mówią.

Obecnie koło TPD w Świerzawie opiekuje się 25-osobową grupą dzieci i młodzieży. Najmłodszy podopieczny ma 4 lata. Jak mówi Bronisława Kuchnister, prezes świerzawskiego Koła Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski, wszyscy podopieczni mają orzeczenia o niepełnosprawności ruchowej bądź intelektualnej. Wszyscy także korzystają z wyjazdów i okolicznościowych imprez, organizowanych przez koło. W wielu przypadkach jest to możliwe dzięki pomocy rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Dwie dekady miłości   Gościem spotkanie był m. in. bp Marek Mendyk, od wielu lat duszpasterz osób niepełnosprawnych Roman Tomczak /Foto Gość - Najbardziej cieszę się, kiedy rodzice chcą angażować się w naszą działalność. Dzięki temu jest większa otwartość na pomysły, aby dzieci mogły wyjść na zewnątrz, spotkać się ze światem, a świat może się do nich uśmiechnąć - mówi B. Kuchnister. 

Uroczystości 20-lecia działania koła TPD w Świerzawie rozpoczęto od Mszy św., którą w kościele pw. św. Jadwigi w Sokołowcu odprawił bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej, od wielu lat zaangażowany w pomoc osobom niepełnosprawnym.

Po Mszy św. uczestnicy jubileuszowego spotkania przenieśli się do sali sportowej Szkoły Podstawowej w Sokołowcu. Kilku działaczom rozdano nagrody, statuetki i wyróżnienia TPD, m. in. z symbolem serca na dłoni. Program artystyczny zaprezentowali podopieczni koła oraz uczniowie podstawówki w Sokołowcu. 

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele kół TPD z całej Polski z Józefem Bogdaszewskim, prezesem Krajowego Komitetu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej TPD na czele. Obecni byli także m. in. wolontariusze z Bogatyni, Mirska, Wrocławia, Lubina, Legnicy, Legionowa p. Warszawą, Złotoryi, Wojcieszowa, Nowego Dworu Mazowieckiego, Warszawy, Sosnowca i Bełchatowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama