Nowy numer 3/2019 Archiwum

Dwie dekady miłości

Świerzawskie koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci świętowało 20-lecie istnienia dla dobra niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Gościem honorowym jubileuszowych uroczystości był bp Marek Mendyk.

Koło Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Świerzawie założono w 1996 roku. Na początku jego wolontariusze opiekowali się prawie wyłącznie dziećmi i młodzieżą w pełni sprawnymi.

Jednak, jak wspominały osoby, które zakładały koło, szybko przekonano się, że korzystanie z wyjazdów, imprez okolicznościowych, kolonii jest prawie nieosiągalne dla osób z niepełnosprawnością. - Dlatego bardzo szybko postanowiliśmy zająć się także dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną - mówią.

Obecnie koło TPD w Świerzawie opiekuje się 25-osobową grupą dzieci i młodzieży. Najmłodszy podopieczny ma 4 lata. Jak mówi Bronisława Kuchnister, prezes świerzawskiego Koła Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski, wszyscy podopieczni mają orzeczenia o niepełnosprawności ruchowej bądź intelektualnej. Wszyscy także korzystają z wyjazdów i okolicznościowych imprez, organizowanych przez koło. W wielu przypadkach jest to możliwe dzięki pomocy rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Gościem spotkanie był m. in. bp Marek Mendyk, od wielu lat duszpasterz osób niepełnosprawnych   Gościem spotkanie był m. in. bp Marek Mendyk, od wielu lat duszpasterz osób niepełnosprawnych Roman Tomczak /Foto Gość - Najbardziej cieszę się, kiedy rodzice chcą angażować się w naszą działalność. Dzięki temu jest większa otwartość na pomysły, aby dzieci mogły wyjść na zewnątrz, spotkać się ze światem, a świat może się do nich uśmiechnąć - mówi B. Kuchnister. 

Uroczystości 20-lecia działania koła TPD w Świerzawie rozpoczęto od Mszy św., którą w kościele pw. św. Jadwigi w Sokołowcu odprawił bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej, od wielu lat zaangażowany w pomoc osobom niepełnosprawnym.

Po Mszy św. uczestnicy jubileuszowego spotkania przenieśli się do sali sportowej Szkoły Podstawowej w Sokołowcu. Kilku działaczom rozdano nagrody, statuetki i wyróżnienia TPD, m. in. z symbolem serca na dłoni. Program artystyczny zaprezentowali podopieczni koła oraz uczniowie podstawówki w Sokołowcu. 

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele kół TPD z całej Polski z Józefem Bogdaszewskim, prezesem Krajowego Komitetu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej TPD na czele. Obecni byli także m. in. wolontariusze z Bogatyni, Mirska, Wrocławia, Lubina, Legnicy, Legionowa p. Warszawą, Złotoryi, Wojcieszowa, Nowego Dworu Mazowieckiego, Warszawy, Sosnowca i Bełchatowa.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy