Dwa tysiące na mieszkańca

Według najnowszego rankingu tygodnika samorządowego "Wspólnota", gmina miejska Bolesławiec wydaje rocznie ponad 2 tys. zł na mieszkańca z przeznaczeniem na kulturę. W ciągu 5 lat to prawie 80 mln zł.

- W Bolesławcu nakłady na kulturę są wysokie, bo u nas stawiamy na rozwój kreatywny - mówi Piotr Roman, prezydent Bolesławca. - W amatorskim ruchu artystycznym prowadzone są u nas zajęcia w ponad pięćdziesięciu formach aktywności dla osób w każdym wieku. Wszystkie zajęcia są bezpłatne - podkreśla.

W latach 2010-2014 w mieście nad Bobrem na kulturę wydano 79,2 mln zł, co daje ponad 2 tys. zł na mieszkańca. - Udział tych wydatków stanowi niecałe 12 proc. budżetu miasta - mówi Agnieszka Gergont z magistratu. - Bolesławieckie inwestycje w kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego są także ważnym elementem rewitalizacji miasta, co też ma podnieść standard życia mieszkańców.

Jednym ze sztandarowych przykładów rozwoju bazy kulturalnej w mieście było wybudowanie za 22 mln zł Międzynarodowego Centrum Ceramiki. - Poszczególne instytucje kulturalne tak przygotowują ofertę, aby mogli z niej korzystać zarówno młodsi, jak i starsi, w tym osoby bardzo wymagające. Nie zamierzamy na tym poprzestać. Kolejną inwestycją w kulturę będzie adaptacja pomieszczeń domu handlowego „Mieszko” na Centrum Wiedzy - mówi prezydent Roman.

Dane finansowe zostały zebrane i opracowane dla „Wspólnoty” przez Zespół ds. Statystyki Kultury Narodowego Centrum Kultury na podstawie sprawozdań budżetowych przekazywanych przez jednostki samorządu terytorialnego do Ministerstwa Finansów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..