Nowy numer 44/2020 Archiwum

"Proste deski" w Legnicy przejdź do galerii

Od wizyty w cerkwi rozpoczęła się wizyta symboli ŚDM w ostatnim campusie w diecezji.

Od wizyty w greckokatolickiej cerkwi pw. Zaśnięcia NMP rozpoczęła się peregrynacja krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani w campusie Legnica, ostatnim do jakiego one dotarły podczas peregrynacji po diecezji legnickiej.

W powitaniu wzięło udział wielu wiernych tak greko- jak i rzymskich katolików. Nabożeństwu przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Obecny był również bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej. 

Bp Juszczak w homilii mówił o niezwykłej prostocie krzyża, bo w sumie ten, który był właśnie witany nie był ani misternie rzeźbiony czy pozłacany.

- To są dwie zwykłe, skrzyżowane deski. Takich skrzyżowanych desek, symboli śmierci Jezusa, mamy wiele: tutaj w cerkwi, w domu, nawet zawieszonych na łańcuszkach. Więc dlaczego tutaj się pojawiliśmy? Bo to jest ten prawdziwy krzyż, który początkowo został stworzony na potrzebę świętowania 1950. rocznicy śmierci Jezusa z polecenia św. Jana Pawła II. Później ten sam święty papież zapragnął, by nie został on przekazany do wielkich sal Muzeum Watykańskiego, lecz by żył i dawał życie innym. I od 1984 roku wędruje od z młodymi i za młodymi po całym świecie. To jest symbol naszego zbawienia. Szczególny znak, który wędrował już do milionów osób i w Australii, i w Azji, i w Ameryce Północnej, w Europie. I teraz zawędrowały do Polski - mówił hierarcha.

- Witam szczególnie was drodzy młodzi, którzy dzisiaj z taką czcią i wiarą wnosicie do tej przepięknej świątyni znaki Światowych Dni Młodzieży. To wielka łaska, że właśnie dzisiaj rozpoczynamy pielgrzymowanie razem z tymi znakami wiary nadziei i miłości. Od dzisiaj do soboty do wieczora znaki ŚDM goszczą w naszym mieście. Rozpoczynamy ich pobyt z tego miejsca, tej świątyni i tej wspólnoty, i od tej pięknej modlitwy zanoszonej do Boga w Trójcy Jedynego. Dziękuję za przypomnienie tych słów, jakie przeszło 30 lat temu św. Jan Paweł II, kiedy na zakończenie Roku Miłosierdzia powierzył młodym te symbole. Ikona Maryi staje się dla nas w tym świętym Roku Miłosierdzia, staje się szczególną Bramą Miłosierdzia. Kontemplując krzyż naszego Pana i Zbawiciela, krocząc ku Maryi, chcemy uczyć się być wiernymi świadkami Zmartwychwstałego Pana. Dlatego klękamy przed tymi znakami wiary i zbawienia i wołamy "Witaj krzyżu, jedyna nasza nadziejo" - mówił bp Marek Mendyk.

Od jutra symbole będą odwiedzać parafie i szkoły w Legnicy oraz miastach ościennych. Pożegnanie symboli nastąpi w sobotę wieczorem, a pojadą one wówczas do diecezji świdnickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama