Szwajcar Tony Livers zwyciężył w jubileuszowym, 40. Biegu Piastów. Drugi był Czech Petr Novak, ubiegłoroczny triumfator tych zawodów.
Szwajcar wygrał w mistrzowskim stylu, cały czas przewodząc grupie, która od startu miała przewagę nad pozostałymi uczestnikami biegu. Na finiszu Szwajcar nie dał szans ubiegłorocznemu tryumfatorowi biegu, Petrovi Novakovi z Czech.
Wśród pań na tym samym dystansie zwyciężyła Czeszka Adela Boudikova. W gronie Polaków najlepsi byli Daniel Iwanowski z Białegostoku i Kamila Boczkowska z Jeleniej Góry. Na starcie biegu pojawiło się prawie półtora tysiąca osób.
Dla większości z nich ważny był udział, a nie lokata. Marek Ścisło z żoną Barbarą przyjeżdżają do Jakuszyc od pięciu lat. Bieganie na nartach to dla nich bardzo ważna część życia.
- Nie od początku tak było. Początkowo szło nam bardzo słabo, ale takich jak my były wtedy setki. Dziś nie wyobrażamy sobie zimy bez startu w Biegu Piastów - mówi małżeństwo z Bolesławca.
Trasa była wymagająca, ale bardzo dobrze przygotowana. Na Polanie Jakuszyckiej śnieg leży o wiele dłużej, niż w okolicznych miejscowościach. Między innymi to zdecydowało, że bieg się narodził 40 lat temu.
Gościem honorowym zawodów był biskup senior Stefan Cichy. Jego obecność na Polanie Jakuszyckiej nikogo nie zdziwiła. Od lat kibicuje zawodnikom i organizatorom Biegu Piastów Roman Tomczak /Foto Gość - Na Polanę Jakuszycką namawiali mnie uczeni, m. in. prof. Tołpa. Posłuchałem ich, i dzięki temu narciarstwo biegowe w Polsce ma swoją wyraźną twarz i tysiące zwolenników, a tak przecież nie było 40 lat temu - opowiada Julian Gozdowski, pierwszy komandor Biegu Piastów.
Jednym z miłośników narciarstwa biegowego w Sudetach jest także biskup senior Stefan Cichy, który także i w tym roku kibicował zawodnikom na Polanie Jakuszyckiej.
Tegoroczny Bieg Piastów trwa od piątku do niedzieli (4-6.03). W tym czasie zaplanowano m. in. cztery biegi dziecięce, oraz biegi na 9 km, 12,5 km, 25 km i koronny - na dystansie 50,5 km.
Na liście startowej znalazło się w tym roku 5.740 zawodników i zawodniczek z 28 państw. Najwięcej było Polaków (4.067), potem Niemców (237) i Czechów (216). Najliczniej reprezentowane polskie miasta to Warszawa (343), Wrocław (242), Jelenia Góra (201), Poznań (108) i Kraków (101).
W tegorocznych zawodach wzięli udział m. in. Giorgio di Centa, dwukrotny mistrz olimpijski z Turynu, gen. Roman Polko - były dowódca jednostki GROM oraz Martin Koucky, szef organizacji największego biegu narciarskiego w Czechach.
Na jutro zaplanowano jeszcze bieg na 9 km klasykiem (658 zgłoszonych) oraz bieg na 28 km techniką dowolną (658 zgłoszonych).