Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wyróżnienie dla pokojowego rewolucjonisty

Timothy Garton Ash, brytyjski historyk piszący o powojennych dziejach w Europie Wschodniej, laureatem Nagrody Mostu 2016.

W uzasadnieniu tej decyzji członkowie kapituły nagrody podkreślali, że "wnikliwe analizy Asha oparte na szerokiej wiedzy historycznej, bezstronność ocen i poparcie dla europejskich ideałów sprawiają, że jego głos jest jednym z najważniejszych w Europie".

Przypomniano także, że jego poglądy na europejskie wartości i ludzi, którzy je ucieleśniają, pomagały w wyznaczeniu i określaniu ideałów czyniących z Europy jedną całość. "To czyni z niego wielkiego budowniczego mostów w Europie po pokojowej rewolucji” - napisali członkowie kapituły.

Uroczyste wręczenie Nagrody Mostu zaplanowano na 28 października w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Görlitz. Laudację wygłosi Wolfgang Schäuble, federalny minister finansów.

Nagroda Mostu jest przyznawana od 1993 roku. Początkowo przez miasto Görlitz, od 2001 r. wspólnie ze Zgorzelcem.

Do tej pory laureatami nagrody byli m.in. kardynał Miloslav Vlk, arcybiskup metropolita praski i prymas Czech, oraz Günter Grass, zmarły w ub. roku laureat literackiej Nagrody Nobla.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama