GN 24/2018 Archiwum

Wyróżnienie dla pokojowego rewolucjonisty

Timothy Garton Ash, brytyjski historyk piszący o powojennych dziejach w Europie Wschodniej, laureatem Nagrody Mostu 2016.

W uzasadnieniu tej decyzji członkowie kapituły nagrody podkreślali, że "wnikliwe analizy Asha oparte na szerokiej wiedzy historycznej, bezstronność ocen i poparcie dla europejskich ideałów sprawiają, że jego głos jest jednym z najważniejszych w Europie".

Przypomniano także, że jego poglądy na europejskie wartości i ludzi, którzy je ucieleśniają, pomagały w wyznaczeniu i określaniu ideałów czyniących z Europy jedną całość. "To czyni z niego wielkiego budowniczego mostów w Europie po pokojowej rewolucji” - napisali członkowie kapituły.

Uroczyste wręczenie Nagrody Mostu zaplanowano na 28 października w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Görlitz. Laudację wygłosi Wolfgang Schäuble, federalny minister finansów.

Nagroda Mostu jest przyznawana od 1993 roku. Początkowo przez miasto Görlitz, od 2001 r. wspólnie ze Zgorzelcem.

Do tej pory laureatami nagrody byli m.in. kardynał Miloslav Vlk, arcybiskup metropolita praski i prymas Czech, oraz Günter Grass, zmarły w ub. roku laureat literackiej Nagrody Nobla.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma