GN 43/2020 Archiwum

Parafianie do urn!

Ruszyły wybory do rad parafialnych w diecezji legnickiej.

Zgodnie z dekretem biskupa legnickiego, 28 lutego jest pierwszym dniem, w którym odbywają się wybory do rad parafialnych na terenie całej diecezji.

Wierni w tajnym głosowaniu mogą wybrać połowę składu przyszłej rady. Druga połowa będzie pochodziła z nominacji księdza proboszcza. Będą to przedstawiciele różnego rodzaju grup zawodowych, społecznych bądź ruchów i stowarzyszeń.

Jedną ze wspólnot, w których głosowanie odbywa się w III niedzielę Wielkiego Postu, jest parafia pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy. Lokal wyborczy ulokowano w salce przy świątyni, a formalności można było dopełnić po każdej niedzielnej Eucharystii.

- Przyszłam tutaj, ponieważ uważam, że to od naszego zaangażowania, czyli świeckich zależy stan Kościoła. To od naszego zaangażowania zależy stan parafii i jej aktywność. Świeccy mogą i powinni się angażować. Przecież wiemy o problemach i bolączkach poszczególnych ludzi w parafii o wiele więcej niż proboszcz czy wikary. Naszym zaangażowaniem, radą i pomocą możemy sobie służyć - mówi Krystyna Raba.

Na głosowanie przyszli też 19-letni Jakub Jarzmik i 18-letni Tomasz Tadla.

Parafianie do urn!   Młodzi też chcą mieć wpływ na życie parafii Jędrzej Rams /Foto Gość - Czujemy się związani z parafią i chcemy mieć wpływ na jej działanie. Na razie było niewielu głosujących, więc nasze dwa głosy na pewno będą miały bardzo dużą wagę. Znamy tych kandydatów i wiemy, co kto może dobrego wnieść do działania takiej rady - mówi Tomasz Tadla.

W parafiach, w których wybory nie odbyły się 28 lutego, będą musiały odbyć się za tydzień, tj. 6 marca. Zgodnie ze wspomnianym wcześniej dekretem biskupa legnickiego, protokół powyborczy powinien zostać złożony w Legnickiej Kurii Biskupiej najdalej do 13 marca br. Do 20 marca biskup legnicki zatwierdzi poszczególne rady i rozpocznie się nowa kadencja. Od tych wyborów kadencja rad parafialnych wynosi 5 lat. Zaprzysiężenie rady powinno odbyć się po jej zatwierdzeniu na jednej z niedzielnych Mszy św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama