Nowy numer 44/2020 Archiwum

S. Elisabeth nową ksieni St. Marienthal

Dziś odbyły się wybory nowej przełożonej klasztoru cysterek. Dotychczasowa ksieni, 75-letnia s. Maria Regina Wollmann, odchodzi na emeryturę.

Nowa ksieni nazywa się Elisabeth Vaterodt. Urodziła się w 1956 r. w Turyngii. Śluby zakonne złożyła 31 lat temu. Od tego czasu bez przerwy posługuje w St. Marienthal. Ma czterech braci. Jako jedyna z rodzeństwa wybrała życie zakonne.

Jej poprzedniczka, s. Maria Regina Wollmann, sama zrezygnowała ze swojej funkcji. Pozwala jej na to reguła cysterska. Powodem rezygnacji było osiągnięcie przez nią wieku emerytalnego oraz stan zdrowia.

St. Marienthal jest najstarszym klasztorem żeńskim zakonu cysterskiego w Niemczech. Leży na Górnych Łużycach, tuż przy polsko-niemieckiej granicy, kilka kilometrów od Bogatyni i Zittau. Klasztor ufundowała w roku 1234 królowa Kunegunda Czeska jako wotum pokutne za morderstwo popełnione w jej rodzinie. W roku 1427 klasztor został splądrowany i zniszczony przez husytów.

250 lat później pożar doszczętnie zniszczył całe założenie. Odbudowane w stylu gotyku czeskiego jest obecnie zabytkiem klasy „0”. W ostatnich dniach II wojny światowej ówczesna ksieni wraz z całą wspólnotą sióstr cudem uratowały klasztor przed wysadzeniem go w powietrze przez żołnierzy SS. Obecnie w St. Marienthal w ścisłej klauzurze żyje 15 sióstr.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama