Nowy numer 47/2020 Archiwum

Symbole ŚDM w diecezji

Znamy już czas i miejsca odwiedzin symboli ŚDM w diecezji legnickiej.

W lipcu w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Ostatnie miały miejsce w Rio de Janeiro. Każdym towarzyszy Krzyż Młodych oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Został on podarowany przez Jana Pawła II. Widnieje na nim napis: "Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym". Peregrynują one po całym świecie pomiędzy spotkaniami młodych. Na kilkanaście miesięcy przed wydarzeniem trafiają do kraju-gospodarza. Tam odwiedzają po kolei wszystkie diecezje. Już niedługo odwiedzą one także diecezję legnicką.

Wizyta rozpocznie się 6 marca od Jeleniej Góry, następnie zostaną przewiezione do Zgorzelca (8-11.03), Bolesławca (11-13.03), Polkowic (13-14.03) i Lubina (14-16.03). Ostatnią stacją będzie campus Legnica, gdzie przybędą one 16 marca. Pierwszą stacją będzie parafia greckokatolicka pw. Zaśnięcia NMP. Po Legnicy już 19 marca zostaną przekazane diecezji świdnickiej.

Chwile refleksji, modlitwy, ale również integracji, wyzwań i szoku - tak wolontariusze campusu Jelenia Góra zaplanowali wizytę symboli u siebie.

- Z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej symbole ŚDM dotrą do Jeleniej Góry, gdzie rozpocznie się wędrówka krzyża i ikony. Czas wyciszenia i czuwania przy symbolach ŚDM młodzież będzie miała okazję w jeleniogórskiej bazylice, a kolejnego dnia w Kamiennej Górze. Momentem wyzwania będzie wspólna Droga Krzyżowa uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na zamek Chojnik. Ostatnie chwile pobytu w campusie to m.in. odwiedziny w jednej z jeleniogórskich galerii, gdzie przebywające osoby, będą mogły "zatrzymać się" w pogoni codzienności, dowiedzieć się od wolontariuszy, czym są ŚDM i jak można się włączyć w ich organizację i uczestnictwo - mówi ks. Robert Bielawski z Jeleniej Góry.

Z okazji peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski napisał do diecezjan list, który ma zostać odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach w najbliższą niedzielę tj. 14 lutego.

Czytamy w nim takie słowa m.in.: "Zwracam się do Was, umiłowani Diecezjanie a szczególnie do Was drodzy Młodzi Przyjaciele, z zaproszeniem i zachętą, abyście w tym czasie podjęli trud pielgrzymowania do jednego z wyżej wymienionych miejsc w naszej diecezji, by we wspólnotowej modlitwie i adoracji prosić o dobre owoce Światowych Dni Młodzieży oraz by w ten sposób także wesprzeć młodych ludzi przygotowujących się do tego wydarzenia. Szczególnie proszę Was o modlitwę o powołania do kapłaństwa i do życia konsekrowanego. Tak bardzo potrzeba dzisiaj młodych ludzi, którzy słysząc głos Chrystusa, odważnie i wielkodusznie zdecydują się pójść za Nim, by oddawać swoje życie w posłudze siostrom i braciom w Kościele.

Pragnę również zwrócić się z apelem o pomoc materialną dla młodych z naszej diecezji, którzy pojadą do Krakowa na spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Wielu z nich pochodzi z niezamożnych rodzin i trudno im będzie samodzielnie wyposażyć się w pakiet pielgrzyma, który przynależy do każdego uczestnika Światowych Dni Młodzieży. Wierzę, że znajdą się Diecezjanie, którzy będą gotowi ich wesprzeć. Będzie to można uczynić w dniach peregrynacji symboli, jak również w parafiach. Proszę, by Księża Proboszczowie stworzyli możliwość składki na ten cel. Już teraz dziękuję za każdy gest życzliwości."

Cały list - TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama