Nowy numer 48/2020 Archiwum

Z żaków - średniowieczni skrybowie

Pobenedyktyński klasztor w Broumovie zaprasza najmłodszych na warsztaty pisania gęsim piórem i inkaustem. To część wielkiego projektu edukacyjnego, realizowanego tu od trzech lat.

Skryptorium było miejscem, gdzie zakonnicy przepisywali księgi i tworzyli dokumenty. Przed wiekami odbywało się to na specjalnych drewnianych pulpitach, na czerpanym papierze własnej produkcji, przy pomocy gęsiego pióra oraz atramentu (inkaustu), zrobionego wyłącznie z naturalnych składników.

Do tego wzorca chcieli nawiązać autorzy projektu "Skriptorium", który wraz z początkiem tego miesiąca ruszył w klasztorze w czeskim Broumovie (diecezja Hradec Králové), oddalonym zaledwie 30 km od Krzeszowa.

W dawnym opactwie benedyktyńskim przygotowano pomieszczenia i wyposażono je m.in. w drewniane pulpity. Takie same, jakich używali do pracy benedyktyńscy zakonnicy. Ich cierpliwa praca nad przepisywaniem tekstów stała się przyczyną znanego powiedzenia o benedyktyńskiej cierpliwości. O szczegółach całego przedsięwzięcia mówi Jitka Klímová z Centrum Kulturalno-Edukacyjnego Klasztor Broumov. - Warsztaty odbywają się w trzech pomieszczeniach, które teraz służą za skryptorium, bibliotekę, introligatornię oraz warsztat czerpania papieru i produkcji inkaustu - wylicza. Tutaj, poprzez zabawę, organizatorzy chcą wykształcić u najmłodszych uczestników programu zainteresowanie dawnymi technikami oraz zachęcić do poznawania historii regionu.

- W tych warsztatach najmłodsi przekonają się także o kunszcie średniowiecznych ilustratorów - dodaje J. Klímová. Pomieszczenia są wyposażone w drewniane pulpity, na których dzieci mogą spróbować pisania gęsim piórem na czerpanym papierze. - Tutaj mogą także nauczyć się otrzymywania żądanych kolorów tuszu przy pomocy naturalnych ziół. Inspirację do wszystkich zajęć czerpiemy z ksiąg znalezionych w klasztornej bibliotece - wyjaśnia.

Autorem koncepcji "Skriptorium" jest scenograf Robert Smolik. - Być może znajdą się i tacy, którzy zechcą napisać tu własną księgę. Choć to zadanie na długie lata, to satysfakcja z posiadania takiego eksponatu jest na pewno warta tej pracy - uważa R. Smolik. Projekt "Skriptorium" przeznaczony jest głównie dla dzieci w wieku szkół podstawowych i gimnazjów. Jest jednym z elementów programu edukacyjnego, który trwa w klasztorze od trzech lat.

Dawny klasztor benedyktyński w Broumovie to dziś jedno z najbardziej aktywnych w całych Czechach miejsc turystycznych. Od lat promuje się tu duchową i materialną kulturę tych terenów. Goście mogą codziennie m.in. uczestniczyć we Mszy św., posłuchać wykładów, wziąć udział w programach edukacyjnych, zobaczyć kopię całunu turyńskiego czy zapoznać się z przepiękną biblioteką klasztorną.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama