Nowy numer 44/2020 Archiwum

Trochę przez przypadek

W niedzielę zabierz swoją miłość do św. Walentego do Krzeszowa. Warto.

W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie znajdują się relikwie św. Walentego. - Nie znam żadnego szerszego kultu św. Walentego wśród cystersów oraz w Krzeszowie. Jego relikwie znajdują się tutaj od połowy XVIII wieku. Może trafił tutaj przez przypadek, kiedy ówczesny opat w był w Rzymie i otrzymał relikwie męczenników z tamtejszych katakumb. Dostał św. Fortunata i św. Walentego. Certyfikaty autentyczności są w środku relikwiarza - mówi Krystian Michalik, przewodnik krzeszowski.

Przez całą niedzielę będzie można modlić się przy wystawionych relikwiach. Dodatkowo dla zakochanych będzie szczególna atrakcja. - Kto przyjedzie, będzie mógł śmiało przejść się specjalnie urozmaiconą trasą "Śladami budowniczych i skarbów krzeszowskich" - mówi Grzegorz Żurek.

Nieliczni wybrańcy będą mogli ujrzeć m.in.:odkrytą w listopadzie ur. "studnię książęcą", której tyczy się legenda powstania opactwa czy też dotychczas zaginioną oryginalną skrzynię z tzw. berlinki. W 1944 r. Günther Grundmann ukrył w Krzeszowie 505 skrzyń, w których znajdowało się 98 dzieł Mozarta - m in. Czarodziejski flet; rękopis IX Symfonii Beethovena; czy 12 dzieł Bacha. Zwiedzanie z przewodnikiem miejsca ukrycia tego bezcennego skarbu będzie możliwe w ramach trasy Szlakiem skarbów i budowniczych krzeszowskich.

Chętni proszeni są o kontakt z Obsługą Pielgrzyma, gdzie można zapisywać się na najbliższe terminy bądź umówić termin dla grupy -  tel. 75/ 742 32 79.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama