Nowy numer 44/2020 Archiwum

Krzysztof Skóra wraca do KGHM

Sprawdziły się przewidywania większości analityków. Dziś rada nadzorcza wybrała nowego prezesa spółki. Pracami zarządu będzie kierowała osoba, która już raz w przeszłości piastowała to stanowisko.

Rada nadzorcza podjęła decyzje personalne dopiero 3 lutego wieczorem, choć obradowała od godz. 13. Ostatecznie postanowiono, że stanowisko straci Herbert Wirth, dotychczasowy prezes zarządu, a wraz z nim wiceprezesi: Jarosław Romanowski (finanse), Marcin Chmielewski i Jacek Kardela.

Wkrótce rada powoła nowy zarząd spółki. Na jego czele stanie Krzysztof Skóra, już raz pełniący to stanowisko w latach 2006-2008. Nie wiadomo na razie, kto jeszcze zasiądzie w nowym zarządzie. Ukonstytuuje się on na wniosek nowego prezesa. Być może nastąpi to jeszcze dzisiaj. Choć jest wyjątek. Mirosław Laskowski, dotychczasowy wiceprezes zarządu ds. produkcji, zatrzymuje swoje stanowisko w nowym zarządzie.

Nowy zarząd KGHM będzie musiał zmierzyć się z wieloma problemami. Pierwszym jest ratowanie finansów. Ma to związek ze spadającą dramatycznie ceną miedzi na światowych rynkach. Innym tematem do odrobienia będzie przeprowadzenie audytu, który jeszcze przed wyborem nowej rady zapowiedział Dawid Jackiewicz, minister skarbu państwa.

Kontrola będzie miała za zadanie m.in. sprawdzić, czy flagowe inwestycje KGHM w Chile i Kanadzie miały uzasadnienie ekonomiczne oraz czy spółka podejmowała starania w kierunku dywersyfikacji swoich przychodów na wypadek spadków cen miedzi. KGHM to jeden z największych na świecie producentów miedzi. Jednak od kilku miesięcy jej akcje dołują z rekordowych prawie 200 zł do 57 zł obecnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama