Na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w lubińskim kościele pw. św. Wojciecha odbyło się pierwsze w tym mieście ekumeniczne nabożeństwo Bożego słowa. Wzięli w nim udział duchowni wyznania katolickiego, ewangelicko-augsburskiego, greckokatolickiego i prawosławnego.
Nabożeństwo rozpoczęła modlitwa do Ducha Świętego. Wierni odpowiadali kapłanom wspólnie słowami: "Duchu Święty, zstąp do nas!". Jako pierwszy fragment Księgi Izajasza przeczytał ks. Bogdan Repeła, proboszcz prawosławnej parafii Świętej Trójcy w Lubinie. Po nim fragment listu św. Pawła Apostoła przeczytał ks. Bogdan Ogrodnik, proboszcz greckokatolickiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Z kolei ks. Jerzy Gansel, duszpasterz parafii ewangelicko-augsburskiej w Legnicy, oprócz słowa Bożego powiedział także kazanie do wiernych. Zwrócił w nim uwagę na pierwsze słowa Jezusa wypowiedziane w Kazaniu na Górze.
- "Błogosławiony" oznacza "szczęśliwy". Czy w tym sensie my jesteśmy szczęśliwi? Dlaczego tak często wolimy narzekać niż uświadomić sobie w nas Boże błogosławieństwo? - pytał ks. Gansel. Protestancki duchowny podziękował także organizatorom za przygotowanie nabożeństwa słowa Bożego. - My, ewangelicy, nie mamy w Lubinie swojej parafii, choć mamy w tym mieście swoich wiernych. Cieszę się, że możemy się dziś spotkać w tym miejscu razem z przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich i wspólnie wsłuchiwać się w Boże słowo - mówił. Ważnym punktem nabożeństwa było zapalenie od paschału cienkich świec, tak dobrze znanych z kościołów obrządku wschodniego. Następnie wszyscy czterej kapłani podzielili się płomieniem z wiernymi obecnymi w kościele.
- Nakarmieni przy jednym stole słowem Bożym, zanieśmy Jego światło pośród nas - mówił przy tym ks. Krzysztof Krzyżanowski, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Lubinie, do której należy kościół pw. św. Wojciecha. Mocnym akcentem nabożeństwa było odmówienie wspólnej dla wszystkich czterech wyznań modlitwy "Ojcze nasz...". Wzruszającym - przekazywanie sobie pozdrowienia "pokój z tobą" i serdeczne podawanie rąk.
Przez cały czas trwania nabożeństwa na ołtarzu obok Pisma Świętego leżały dwa bochenki chleba. Potem kapłani podzieli je pomiędzy siebie, a następnie zanieśli do wiernych. Nabożeństwo w kościele św. Wojciecha zakończyły cztery błogosławieństwa wypowiedziane kolejno przez wszystkich czterech duchownych. Spotkaniu towarzyszył śpiew prawosławnego chóru oraz zespołu muzycznego "Nazaret" z Salezjańskiej Wspólnoty Rodzin z Lubina. Po nabożeństwie wszyscy spotkali się na agape, przygotowanej w sali parafialnej.