Przedstawiciele kilku środowisk Szklarskiej Poręby zwołali konferencję prasową. Leśnicy, narciarze biegowi, przyrodnicy, właściciele infrastruktury zimowej oraz animatorzy kultury zapewnili, że ta zima będzie w Szklarskiej Porębie wyjątkowo atrakcyjna dla turystów.
Dariusz Serafin, komandor 40., jubileuszowego Biegu Piastów, ogłosił, że zarówno organizatorzy, jak i sama Polana Jakuszycka już dziś czekają na narciarzy.
- Śniegu jest dość. Zgłoszeń z całego świata jest więcej, niż miejsc. To, czy będziemy mogli przyjąć jeszcze więcej zgłoszeń, będzie zależało od tego, czy firmy produkujące medale i numery startowe dadzą radę zrobić ich więcej na czas - powiedział. 40. Bieg Piastów odbędzie się na przełomie lutego i marca. W sumie będzie to 9 dni biegania, podzielonego na zawody dla rodzin, grup wiekowych czy zawodowych oraz w zależności od stopnia zaawansowania narciarzy. Ukoronowaniem zawodów będzie bieg na 54 km zaliczany do zawodów FIS Worldloppet.
W Centrum Edukacji Turystycznej, gdzie zorganizowano konferencję, o projektach przygotowanych dla turystów na ten sezon zimowy mówił także Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.
- Mamy gotową atrakcyjną ofertę zarówno dla turystów indywidualnych, jak i dla rodzin - zapewnił. To właśnie na terenie parku narodowego trwają prace nad dalszą rozbudową infrastruktury narciarskiej, która powstaje we współpracy z Lasami Państwowymi.
- Bardzo się cieszę, że do naszych lasów ciągle można wejść bez przeszkód, bo trasy turystyczne przebiegają tak, aby nie przeszkadzać zwierzynie, zwłaszcza z chronionymi cietrzewiami - powiedziała Zyta Bałazy z Nadleśnictwa Szklarska Poręba. Potwierdziła bliską współpracę zarówno z władzami KPN, jak i z właścicielem spółki Sudety Lift, do której należy wyciąg na Szrenicę.
Z. Bałazy zdradziła, że latem na terenie miasta i okolic stanie kilka wież widokowych, które będą dostępne dla turystów. Na konferencji obecny był także
Sławomir Czubak, szef Sudeckiej Grupy GOPR. Poinformował, że w tym sezonie służby ratunkowe już dwukrotnie sprowadzały zagubionych turystów z gór. Przestrzegł przed nieodpowiedzialnym opuszczaniem szlaków, zwłaszcza że w Sudetach panuje I stopień zagrożenia lawinowego.
O śniegu w Szklarskiej mówiono kilkukrotnie. Za każdym razem w kontekście niedawnej wizyty w tym mieście biskupa seniora Stefana Cichego. Wówczas, podczas opłatka ludzi gór, zorganizowanego tradycyjnie w schronisku przy Wodospadzie Kamieńczyka, bp Cichy życzył wszystkim śniegu, którego dramatycznie brakowało w stolicy polskich Karkonoszy. Pod koniec spotkania na Szklarską Porębę spadł pierwszy w tym roku śnieg...