Nowy numer 3/2021 Archiwum

Młodzież tworzy oratorium

Lubisz krzyczeć? To propozycja dla ciebie. Ale uwaga! Krzyczeć będziecie o Bogu!

Gdy Mateusz Kazimierski opowiada o pomyśle młodych, o wystawieniu oratorium o Bożym Miłosierdziu podczas lipcowego spotkania dla młodzieży przyjeżdżającej na Dni w Diecezjach podczas Światowych Dni Młodzieży, uśmiecha się i sprawia wrażenie, jakby już stał widział ten całe chór, orkiestrę i rzeszę słuchaczy. Zanim jednak do tego dojdzie muszą one powstać. I tego właśnie dotyczy apel.

Młodzi twórcy potrzebują osób śpiewających, ale także muzyków do całej orkiestry, a więc grających na instrumentach smyczkowych, dętych i perkusyjnych.

- Im nas będzie więcej, tym lepiej. To również dotyczy śpiewających. Jak stanie nas 15 osób, to utwór nie uderzy w słuchaczy z taką mocą, jak gdyby zaśpiewało 100 osób. A tylko wówczas utwór o miłości Boga będzie przemawiał sam za siebie. Dlatego odwagi - proszę o kontakt! - zachęca Mateusz Kazimierski.

Będzie to oratorium opowiadające o 8 błogosławieństwach, przeplatane radosnym okrzykiem, czyli kerygmatem.

- Sednem jest kerygmat, który ma koniec w Zmartwychwstaniu Jezusa. Zaczyna się od stworzenia świata, przez ewolucję dochodzi do śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - tłumaczy dyrygent.

Utwór będzie nosił nazwę "Szczęśliwi". - Dlaczego szczęśliwi? Zaproponował to Adrian Sielicki. On skomponował libretto. Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży opierają się na 8 błogosławieństwach, a wśród nich jest obietnica Jezusa, że błogosławieni, szczęśliwi są ludzie miłosierni. A wychodzimy z założenia, że miłosierni są szczęśliwi, a są nimi przez to, że dostępują wszystkich błogosławieństw - uważa Asia Brylowska.

Całość tworzy 17 części, mini-utworów, skomponowanych na chór, orkiestrę, solistów i być może nawet zespół rozrywkowy.

- Mamy już za sobą bardziej skomplikowane dzieła, bo do tej pory tworzyliśmy musicale. Jest tam więcej ruchu, kostiumów, czasu na zgrywanie ruchu scenicznego. Oratorium jest więc prostszym dziełem - mówi dziewczyna.

Próby odbędą się od 11 do 15 oraz od 18 do 20 lipca. Wszystko w Legnicy, gdzie uczestnicy będą mieli zapewniony nocleg i wyżywienie.

- Planujemy 3-4 koncerty w diecezji legnickiej podczas Dni w Diecezjach, które odbędą się między 20 a 25 lipca - mówi Mateusz.

- Jesteśmy amatorami. Niektórzy z nas, dosłownie garstka, dąży ku temu by zdobyć dyplom z tego, czym zajmuje się przy musicalu, czyli dyrygentura czy choreografia. Chcemy udowodnić że młodzież jest niezwykły organem, który może stworzyć nawet oratorium. Zwołać ludzi z całej diecezji by w kilka dni przedstawić ludziom z mocną o kerygmacie i błogosławieństwach - mówi Matusz Kazimierski.

Już teraz można się kontaktować z twórcami i pytać o szczegóły: oratorium.legnica@gmail.com

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama