Od dzisiaj jest w Jaworze ulica im. Księdza Prałata Zbigniewa Tracza.
W Niedzielę Chrztu Pańskiego w Jaworze bp Marek Mendyk oraz Emilian Bera odsłonili ulicę im. Księdza Prałata Zbigniewa Tracza. Stało się to w rocznicę jego narodzin dla nieba.
Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią w kościele pw. św. s. Faustyny Kowalskiej, tym, który przez lata zmarły kapłan budował. Liturgii przewodniczył bp Marek Mendyk, który pięknie wspominał ks. Zbigniewa Tracza.
- Gromadzi nas dzisiaj szczególna okoliczność. Przed rokiem pożegnaliśmy śp. ks. Zbigniewa Tracza, waszego proboszcza, kolegę, przyjaciela. Nosimy w pamięci jego postać. Przyglądamy się zdjęciom, jakie zostały na pamiątkę spotkań z nim. Był uśmiechnięty, otwarty, przyjazny, zawsze zabiegany, zapracowany. Można powiedzieć – bliski ludziom. Miał dar szybkiego nawiązywania kontaktów z ludźmi.
Biskup nie ograniczył się tylko do wspomnień, ale zwrócił uwagę rolę chrztu świętego w naszym życiu.
Sama ulica to łącznik między ul. Korfantego i ul. Sikorskiego. Nie miał on do tej pory nazwy, więc łatwo było uzupełnić ten brak. Zgodzili się na to radni, którzy jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie. Tę jednomyślność podkreślał przy odsłonięciu tabliczki Emilian Bera, burmistrz Jawora, który wskazywał na wielkość ks. Tracza.
- Był wspaniałym kapłanem, który dostrzegał każdego potrzebującego. Mówi się, że poznajemy ludzi po owocach. Owocem życia ks. Zbigniewa wśród nas, nie jest wcale ulica i ten stojący tutaj obelisk, ale to, co pozostawił: festyny, pomoc świąteczną, radość tworzenia dobrych rzeczy, pamięć po nim – mówił samorządowiec.
Już przy tablicy bp Marek Mendyk nawiązał do wygłoszonych przed chwilą wspomnień, w których pojawił się wątek wielkiego kibicowania zmarłego wszystkim polskich drużynom narodowym. Hierarcha wskazał na płynącą z tego naukę i potrzebę tworzenia jedności do budowania Polski ponad różniącymi nas podziałami.
Na uroczystościach obecna była mama zmarłego i jego brat, a także m.in. Dorota Czudowska, senator RP.
Ks. Zbigniew Tracz pochodził z Oławy i po ukończeniu technikum w Jelczu wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Ukończył je w 1982 roku, przyjmując święcenia prezbiteratu. Posługiwał m.in. w Bolesławcu i we Wrocławiu. Pierwszą parafią, w której służył jako proboszcz, były Kwietniki pod Jaworem.
Od 1998 roku pełnił funkcję proboszcza w powstałej w Jaworze parafii pw. Miłosierdzia Bożego. To wówczas parafia zyskała z poradzieckiego mienia budynki, w których powstała m.in. parafialna świątynia. Obok zaczęto budować obecny kościół pw. św. s. Faustyny Kowalskiej. Przez wiele lat ks. Zbigniew Tracz był ojcem duchownym Pieszej Pielgrzymki Legnickiej.
Rada Miasta Jawora nadała mu w w 2004 roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jawora.