Nowy numer 46/2019 Archiwum

Świątynia Wang okradziona

Zobaczcie film z monitoringu i pomóżcie ująć złodziei, którzy oszpecili zabytkową świątynię.

Na facebookowym profilu ewangelickiego kościoła Wang z Karpacza pojawił się apel o pomoc w ujęciu sprawców kradzieży, do której doszło dzisiaj w nocy. Zginęły miedziane rynny, rury spustowe, parapety, a także haki z południowej strony kościoła. Policja rozpoczęła śledztwo, ale na razie nie ustalono sprawców.

Można pomóc, oglądając film z nagraniem z monitoringu obiektu.

To była trzecia podobna kradzież w tym miesiącu.

20151222 01h00m ch15 1brama3
Parafia Wang

20151222 01h00m ch08dzwonnica3
Parafia Wang

20151222 00h58m ch15brama3
Parafia Wang
Świątynia Wang należy do parafii ewangelicko-augsburskiej. Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vang. Stąd wywodzi się jego nazwa. W XIX wieku został odsprzedany królowi pruskiemu Fryderykowi Wilhelmowi IV. Po pewnych perypetiach trafił on ostatecznie do Karpacza i służy tutaj ewangelikom.

Został wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego i stanowi bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która, nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość.

Więcej filmów z nagrania monitoringu na profilu Kościoła Wang.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Hydrus
  23.12.2015 11:46
  Obcy tego nie zrobili. A jeżeli to nie pierwsza kradzież, to ciekawe, co robi miejscowa Policja.
  doceń 3
 • circ
  23.12.2015 23:24
  Złomiarze.
  Wystarczy że Policja przejdzie sie po złomowiskach, ale pewnie im się nie chce.
  doceń 0
 • wojwit
  24.12.2015 09:23
  musza być bardzo trudne komentarze .jeśli tak długo trwa weryfikacja ,nie dziwię się postępom policji w szukaniu złodziei. Wystarczy obstawić punkty skupu złomu. Ktoś powinien w końcu zająć ustawą o tych punktach . Skupują skradzione towary bez żadnej odpowiedzialności.Natomiast za byle jaki zakupiony skradziony towar nawet w dobrej wierze idzie się do więzienia. Pogratulować ustawodawcom za wolą rękę i ochronę prawna dla punktów skupu
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama