Nowy numer 42/2020 Archiwum

O człowieku Kościoła

Caritas Diecezji Legnickiej wydała właśnie wspomnienie o ks. infułacie Władysławie Bochnaku.

1 listopada 2014 r. odszedł do Pana znany w całej metropolii wrocławskiej ks. infułat Władysław Bochnak. Krążyło o nim wiele opowieści, czasem balansujących na granicy legendy. Teraz staraniem Caritas Diecezji Legnickiej powstaje książka. Złożą się na nią wspomnienia wielu ludzi, którzy zetknęli się z księdzem infułatem.

Album „Człowiek Kościoła. Wspomnienia o księdzu infułacie Władysławie Bochnaku (1934-2014)” liczy ponad 150 stron i znalazło się w nim wiele fotografii przedstawiających jego bohatera i jego dzieła. Wstęp do książki napisał biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, a ponad 40 osób skreśliło choć kilka zdań, aby portret był pełny.

Przez wiele lat był on wikariuszem w parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Chojnowie, proboszczem w parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Bogatyni, a także w parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Legnicy. Parafialną świątynię tej ostatniej miał przygotować do pełnienia funkcji katedry dla przyszłej diecezji legnickiej. Takie zadanie wyznaczył ks. Bochnakowi kard. Henryk Gulbinowicz. Ksiądz infułat znany był ze swoich umiejętności dyplomatycznego rozwiązywania trudnych spraw. Dar przydał się m.in. podczas rozmów z radzieckimi wojskowymi, którzy wówczas stacjonowali w Legnicy. To od nich powstająca diecezja legnicka miała przejąć mienie, m.in. dzisiejszy budynek Caritas, Wyższego Seminarium Duchownego czy rezydencję biskupów legnickich. Kapłan odegrał ważną rolę m.in. podczas przygotowań do przyjazdu do Legnicy Jana Pawła II 2 czerwca 1997 roku. Był też wychowawcą w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu i WSD w Legnicy.

Legnicka Caritas składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła.

O książkę można pytać księży proboszczów bądź bezpośrednio w siedzibie Caritas Diecezji Legnickiej tel. 76/ 724 43 00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama