Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Patriotycznie, lokalnie i międzynarodowo

Są wyniki rejonowych, legnickich eliminacji do 22. Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Przez dwa dni wokalistów i instrumentalistów słuchało pięcioosobowe jury.

Od 16-17 grudnia, w siedzibie Młodzieżowego Centrum Kultury przy ul. Mickiewicza w Legnicy odbyło się 37 wystąpień muzycznych. Ostatecznie do dalszego etapu eliminacji konkursu wyłoniono piątkę finalistów.

Są to: Martyna Kostrąg z SP 16 w Legnicy, Milena Konieczna z SP w Nowogrodźcu, zespół wokalny "Fracik" z Bielawy, zespół wokalno-instrumentalny "Jazz-manowa" z Jerzmanowej oraz zespół wokalno-instrumentalny "Campanello" ze Ścinawy. 

Jury czuwało nie tylko nad jakością muzyczną prezentowanych utworów. Bardzo ważne było także, aby wykonawcy trzymali się ściśle założeń regulaminu w doborze repertuaru. - Pilnowaliśmy, aby na scenie obecne były wyłącznie kolędy i pastorałki, a nie np. piosenki o zimie - mówi ks. Daniel Gołębiowski z legnickiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, który już po raz trzeci juroruje temu konkursowi.

- Różnica pomiędzy kolędą a pastorałką zasadniczo polega na tym, że kolędy opowiadają o wydarzeniach zawartych w Biblii i jest wykorzystywana podczas liturgii. Pastorałka natomiast nawiązuje w treści do życia codziennego, ma charakter ludowy i regionalny - tłumaczy ks. Gołębiowski.

W tym roku festiwal ma charakter międzynarodowy. Dołączyły do niego instytucje i wykonawcy m. in. z Ukrainy, Litwy i Białorusi. Po  raz pierwszy regulamin dopuszczał prezentację utworów w innym, niż polski, języku. Skorzystał z tego kwartet wokalny z Żurawiny. Dziewczęta zaśpiewały i zagrały kolędę hiszpańską. 

Regulamin tegorocznej edycji konkursu daje możliwość zdobycia dodatkowej ilości punktów za zaśpiewanie kolędy obcojęzycznej. Organizatorzy tłumaczą, że ma to związek z nadchodzącymi Światowymi Dniami Młodzieży.

Legnica nie po raz pierwszy gościła artystów, chcących się zaprezentować na konkursie w Będzinie. Przedtem eliminacje prowadził osiedlowy dom kultury "Atrium". Od trzech lat spotkanie to organizuje legnicki MCK.

W tym roku do eliminacji zgłosiły się soliści i zespoły głównie z rejonu legnickiego (m. in. z Legnicy, Jeleniej Góry, Jawora, Sobina, Nowogrodźca i Rzeczycy) ale także z Wałbrzycha, Bielawy czy Grębocic. Zwycięzcy z poszczególnych ośrodków eliminacyjnych będą zaproszeni na przesłuchania finałowe do Będzina (14-16 stycznia).

Eliminacje do 22. MFKiP odbywają się w 37 ośrodkach eliminacyjnych w Polsce oraz na Ukrainie i Białorusi. Zwieńczeniem festiwalu będzie Koncert Galowy, połączony z ogłoszeniem listy laureatów, który odbędzie się 17 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy