Nowy numer 28/2018 Archiwum

kRok Miłosierdzia

Pielgrzym do Santiago nie tylko korzysta z miłosierdzia. Może je także okazać. To najnowszy pomysł Stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce specjalnie na Rok Miłosierdzia.

Dla pielgrzymów peregrynujących do Santiago de Compostela rozpoczęty właśnie Rok Miłosierdzia może stać się krokiem miłosierdzia. Tak uważają członkowie Stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce.

- Zastanawialiśmy się, jak możemy włączyć się w ten okres - opowiada Emil Mendyk, stojący na czele stowarzyszenia. - Przypomnieliśmy sobie o trwającej od kilku lat akcji wpłacania przez kierowców symbolicznej złotówki na zakup samochodów dla misjonarzy. To zainspirowało nas do stworzenia podobnej inicjatywy: zachęcamy wędrujących po camino, aby wpłacili na dowolny cel charytatywny min. 10 groszy za przebyty kilometr drogi. W przypadku Dolnego Śląska będzie to ok. 20 zł. Jeśli ktoś przejdzie np. Camino Francés - jakieś 80. Do takich wpłat zachęcamy przez cały nadchodzący rok - mówi E. Mendyk.

Członkowie stowarzyszenia uważają, że pielgrzym caminowy nie może być tylko „biorcą” miłosierdzia (np. gdy korzysta z gościny lub czyjejś pracy), ale musi też dać coś od siebie. Dlatego nie będą zachęcać do wpłacania 1 proc. podatku z przeznaczeniem na Drogę św. Jakuba, ale właśnie do daru na celu dobroczynne.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma