Nowy numer 30/2021 Archiwum

Godzina z "Miłosiernym" przejdź do galerii

W sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Złotoryi zabrzmiały utwory z najnowszego krążka o. Łukasza Buksy OFM. Misterium "Miłosierny" wyśpiewał jego autor, który głosi właśnie rekolekcje adwentowe w mieście nad Kaczawą.

Płyta powstała specjalnie po to, aby uczcić ogłoszony 8 grudnia przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia. Dlatego misterium rozpoczęło uroczyste wniesienie przed ołtarz świecy ze światłem Bożego Miłosierdzia. Dokonał tego ks. Stanisław Śmigielski, kustosz sanktuarium i proboszcz miejscowej parafii, w asyście księży wikariuszy.

O. Buksa zaśpiewał kilka utworów z płyty "Miłosierny", przyjmowane bardzo gorąco przez wiernych, ciasno wypełniajacych wnęrza świątyni. Jak wyjaśnia autor, płyta zawiera myśli, które dojrzewały we nim podczas rozważań w ciszy, podczas rekolekcji i misji.

- Ta płyta to dziękczynienie za codzienne doświadczanie nieskończonej Miłości, przygotowane na rozpoczynający się Rok Miłosierdzia - mówi. Jej zawartość o. Buksa określa jako "krótkie modlitwy zanurzone w nowoczesnych brzmieniach". - Mogą one być narzędziem do lepszego przeżycia czasu ogłoszonego przez papieża Franciszka - uważa franciszkanin.

Oprócz autorskich kanonów na płycie znalazła się także Koronka do Miłosierdzia Bożego skomponowana latem 2015 r. z okazji 110. rocznicy urodzin św. siostry Faustyny oraz modlitwa Ojcze Nasz. Dopełnieniem muzycznej katechezy o Miłosierdziu Bożym jest konferencja „Droga do szczęścia”, zarejestrowana w sierpniu tego roku w sanktuarium w Łagiewnikach, podczas obchodów urodzin krakowskiej świętej.

Godzina z "Miłosiernym"   Misterium wysłuchały setki wiernych zgromadzonych we wnętrzu sanktuarium Roman Tomczak /Foto Gość

Wśród wykonanych dziś pieśni były też takie, które pochodziły z poprzednich krążków wydanych przez krakowskiego franciszkanina. Słowa do jednej z nich napisał Marek Terembuła, złotoryjanin, lider parafialnej Odnowy w Duchu Świętym, a od niedawna koordynator diecezjalny tego ruchu.

Jak wyjaśnia Martyna Kisiel, jedna ze współorganizatorek koncertu, misterium było częścią parafialnych rekolekcji adwentowych prowadzonych przez o. Buksę.

- Ojciec Łukasz głosi rekolekcje adwentowe w naszej parafii od ub. niedzieli do jutra - informuje. - Był też gościem naszego sanktuarium na początku czerwca tego roku, kiedy poprowadził tu Wieczór Chwały - przypomina. Złotoryja jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie miało miejsce wykonanie przez autora utworów z płyty, która ukazała się tego samego dnia. „Miłosierny” jest piątym krążkiem o. Łukasza Buksy.

Jego najbardziej znana płyta „Możesz Więcej”, miała premierę w kwietniu. Jej wydawcą jest Grupa L8. Płyta jest dostępna na stronie www.buksalukasz.pl. O. Łukasz Buksa na co dzień odpowiedzialny jest za Referat Młodzieżowo-Powołaniowy Prowincji Matki Bożej Anielskiej w Krakowie. To także rekolekcjonista, pomysłodawca ogólnopolskiej akcji ewangelizacyjnej „Obudź się! Możesz Więcej!”, instruktor snowboardu, organizator

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama