To dowód, że ci męczennicy są bardzo popularni wśród uczniów diecezji legnickiej.
Kilkuset uczniów ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z kilkunastu miejscowości z całej diecezji legnickiej odpowiedziało na zaproszenie o. Józefa Szańcy OFMConv., dyrektora Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu z Legnicy, do wspólnego dziękczynienia Bogu za dar beatyfikacji o. Michała Tomaszka OFMConv. i o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv.
Spotkanie odbyło się w samo południe 8 grudnia w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy, parafii prowadzonej przez ojców franciszkanów. - Zaprosiliśmy ich na nasz dzień dziękczynienia za ojców, którzy tu się uczyli i tutaj pracowali. Widzę, że przyjechało ich bardzo dużo. Miałem wiele telefonów od dyrektorów, że nie mogą z różnych powodów przyjechać. Miały być po dwie osoby w delegacjach, a jest ich nawet po dziesięć. Ale to nic, to cieszy. Zorganizowaliśmy wcześniej konkursy wiedzy, konkursy plastyczne i literacki. Był nadspodziewanie duży odzew. Samych prac plastycznych było ponad 250! To jest jakaś dziwna, niezwykła sprawa. Tyle było przecież beatyfikacji w Polsce w ostatnich latach, ale takiego rozmachu, powszechnej znajomości o wynoszonych na ołtarze, chyba nie było dotąd w takiej skali - mówi o. Józef Szańca OFMConv.
Ikona męczenników z Peru - bł. o. Michała Tomaszka oraz bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego Jędrzej Rams /Foto Gość Do Legnicy przyjechali reprezentanci m.in. szkół z Jeleniej Góry, Zgorzelca, Lubina, Legnicy, Stankowic.
- Znamy o. Michała Tomaszka, bo jest patronem naszej szkoły. Brałyśmy też udział w konkursie, którego był bohaterem. Cieszy nas widok tych naszych rówieśników, którzy przyjechali do Legnicy. To pokazuje, jak bardzo poruszająca jest historia męczeństwa tych franciszkanów. Fajnie, że inni też o nich się uczą - mówią Kornelia Kopeć oraz Nikola Machała z Pieńska.
Zwieńczeniem obchodów była Eucharystia, której przewodniczył bp Marek Mendyk. Podczas niej została poświęcona ikona przedstawiająca obu nowych błogosławionych. Jej dwie kopie trafiły zaś do Peru. Jedną z nich wręczono legatowi papieskiemu kard. Angelo Amato, którzy przewodniczył uroczystościom beatyfikacyjnym w Pariacoto. Autorem wszystkich ikon jest Bogusław Onsowicz z Lubomierza.