Nowi katechumeni przejdź do galerii

W sobotę wieczorem siedem osób stało się "domownikami Chrystusa".

Wraz z I nieszporami niedzielnymi I niedzieli Adwentu rozpoczął się nowy rok liturgiczny. Dla kilku osób dorosłych z diecezji legnickiej będzie to czas, w którym przyjmą chrzest św. i pozostałe sakramenty chrześcijańskiego wtajemniczenia – bierzmowanie i Eucharystię. Podczas wspomnianych nieszporów w legnickiej katedrze odbyło się przyjęcie ich do wspólnoty Kościoła. Tym samym zakończył się dla nich prekatechumenat, a rozpoczął katechumenat.

Liturgia taka ma, rzecz jasna, kilka ważnych i symbolicznych momentów. Tuż po rozpoczęciu modlitwy biskup udał się do przedsionka katedry, gdzie czekali na niego kandydaci do katechumenatu. Tam odbył się między nim dialog. Hierarcha pytał ich, o co proszą Kościół Boży, a w odpowiedzi usłyszał, że o wiarę, która daje życie wieczne. Drugim ważnym momentem było pytanie o gotowość do wejścia na drogę wiary za przewodem Chrystusa.

Biskup poprosił ich o podanie imienia, czyli przedstawienie się całej wspólnocie, a następnie kandydaci otrzymali znak krzyża („znak przynależności do nowego stanu”) oraz zostali wprowadzeni do kościoła.

Biskup w króciutkiej homilii umacniał katechumenów:

Symbolicznie po homilii kandydaci otrzymali egzemplarz Pisma Świętego, jako widzialny znak wsłuchiwania się w głos Boga.

Katechumenat, czyli – upraszczając – szkoła poznawania Jezusa Chrystusa i chodzenia za Nim, jest określoną drogą dla osób przygotowujących się do chrztu. Rozpoczyna się wraz z przyjęciem do Kościoła. Wcześniej trwa przygotowujący do tego prekatechumenat. Dla wielu zaczął się on już przed rokiem. Pozostali dochodzili w kolejnych miesiącach. Kandydaci wraz z księżmi ze swoich parafii zamieszkania i małżeństwami, które są dla nich świadkami wiary, spotykali się z biskupem legnickim.

Podczas katechumenatu będzie jeszcze kilka ważnych liturgicznie wydarzeń, m.in. na początku Wielkiego Postu i już w samą Wielką Sobotę. Czas właściwego katechumenatu zakończy liturgia Wigilii Paschalnej, kiedy to katechumeni w Wielką Noc Zmartwychwstania zostaną ochrzczeni, otrzymają sakrament bierzmowania oraz przystąpią do pierwszej w swoim życiu Komunii św.

Nowo ochrzczeni wraz z Niedzielą Zmartwychwstania wejdą w okres mistagogii, czyli pogłębionego wtajemniczenia. Kościół wprowadza ich wtedy w głębsze rozumienie znaczenia sakramentów, które przyjęli, i towarzyszy im na drodze umacniania więzi z innymi ochrzczonymi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..