Zapłonęły jubileuszowe świece

Biskup legnicki odprawił w katedrze Mszę św. na rozpoczęcie Roku Jubileuszu Chrztu Polski. Po Eucharystii przedstawiciele parafii dekanalnych odebrali zapalone świece jubileuszowe. Tym światłem podzielą się z innymi wspólnotami.

W wigilię I Niedzieli Adwentu bp Zbigniew Kiernikowski przekazał przedstawicielom dekanatów zapalone świece, symbolizujące zbliżający się jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski.

Ich przekazanie odbyło się w kaplicy chrzcielnej w katedrze. Teraz powędrują do poszczególnych parafii, gdzie będą znakiem jednoczącym wiernych na modlitwie przez cały rok liturgiczny.

Szczególnie będzie to widoczne w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, które przeżywać będziemy jako "niedziele chrzcielne", podczas których rozważane będą tajemnica chrztu i jego konsekwencje w naszym życiu.

Podczas Mszy św. poprzedzającej przekazanie świec bp Kiernikowski przypomniał, że jubileusz chrztu Polski jest dla nas wezwaniem do głębszego uświadomienia sobie, co znaczy być narodem i człowiekiem ochrzczonym.

- Niech ten Adwent i cały rok, który rozpoczynamy, będzie dla nas pomocą, byśmy głębiej wchodzili w tożsamość naszego chrztu i dziękowali Bogu za to, że nas wybrał, przemienia i posyła - mówił w katedrze ordynariusz legnicki.

Uroczyste przekazanie świec odbyło się jednocześnie w 44 katedrach w Polsce. Oznacza to, że przygotowania do świętowania Roku Jubileuszu Chrztu Polski weszły w zasadniczą fazę. W minioną niedzielę wierni wysłuchali listu pasterskiego przypominającego o tej rocznicy.

Płonąca świeca jest symbolem wiary, jaką otrzymaliśmy przed 1050 laty jako naród, a każdy z nas w godzinie swojego chrztu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..