Naczelny dowódca sił sojuszniczych w Europie obejrzał dziś wspólne szkolenie żołnierzy polskich i amerykańskich. Ćwiczenia odbyły się w ramach operacji Heavy Detachment.
W Świętoszowie stacjonuje 10. Brygada Kawalerii Pancernej. Gen. Philip Mark Breedlove przyglądał się, jak współpracują ze sobą czołgi Leopard 2A4 i M1 Abrams, stacjonujące na co dzień w Fort Steward w Georgii (USA).
Miał sposobność ocenić stopień zgrania załóg podczas strzelania. Obserwował także współdziałanie pododdziałów piechoty oraz przebieg pozorowanych procedur medycznych.
Po ćwiczeniach gen. Breedlove spotkał się z kadrą oficerską 10. BKPanc oraz z amerykańskimi dowódcami.
- Świetna robota. Dziękuję wam za dowodzenie podległymi wam żołnierzami i za to, co mogłem dziś zobaczyć - powiedział wyraźnie zadowolony.
Żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa od ponad miesiąca ćwiczą z pancerniakami z Fort Steward. Wykonywanie wspólnych zadań, doskonalenie procedur oraz wymiana doświadczeń - to tylko niektóre z aspektów połączonego szkolenia.
- Cieszy się moje serce, gdy widzę tak doskonale kooperujących i współdziałających ze sobą amerykańskich i polskich żołnierzy - powiedział obserwujący działanie swoich podwładnych gen. bryg. Maciej Jabłoński, dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej.
Amerykańscy żołnierze z 3. Batalionu 69. Pułku Pancernego 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty przyjechali do nas głównie z Niemiec. Na szkolenie do Świętoszowa przywieźli ze sobą ciężki sprzęt, w tym m.in. czołgi M1 Abrams, samobieżne haubice M109 Paladin, gąsienicowe bojowe wozy piechoty M2 i M3 Bradley oraz wozy zabezpieczenia technicznego.
Jednostkę ze Świętoszowa łączą silne więzi z miastami diecezji legnickiej. Przez kilka powojennych lat stacjonowała ona w garnizonie Kamienna Góra, skąd został przeniesiona najpierw do Żagania, a później do Świętoszowa.
Żołnierze brygady nieraz pomagali mieszkańcom naszej diecezji podczas klęsk żywiołowych. Jednostka ma też podpisane porozumienie o współpracy z kamiennogórskim Zespołem Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.