W chrzcie jest nasza tożsamość przejdź do galerii

Pod takim hasłem Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej zorganizowało sesję naukową, tematycznie związaną z przypadającą w przyszłym roku 1050. rocznicą chrztu Polski.

Sesję biblijną zainaugurowała Msza św. w kaplicy seminaryjnej. Eucharystii przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz legnicki.

Do koncelebry stanęli m.in. bp pomocniczy Marek Mendyk, rektor seminarium ks. Piotr Kot oraz zaproszeni prelegenci - ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki, ks. prof. UAM dr hab. Paweł Podeszwa (Gniezno) oraz ks. dr Janusz Wilk (Katowice).

W kazaniu bp Kiernikowski zaznaczył, że rozpoczynająca się sesja ma m.in. pomóc wejść głębiej w słowo Boże i zobaczyć, jak rozwija się w nim nasze życie.

- Cieszę się, że tematem tej sesji biblijnej jest chrzest, a więc to, co stanowi fundament chrześcijańskiego życia. Fundament w sensie rozwijania całej struktury. Tam jest zawarta nasza tożsamość. Cokolwiek się dzieje, a nie ma odniesienia do chrztu jest jakąś, można nawet powiedzieć, pomyłką, robieniem czegoś, co jest zawieszone w powietrzu - zwracał uwagę bp Kiernikowski.

Po Mszy św. uczestnicy sesji przenieśli się do auli Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie rozpoczęły się prelekcje. Jako pierwszy o tajemnicy chrztu w kontekście Listu św. Pawła do Rzymian mówił właśnie bp Zbigniew. Po nim głos zabrali kolejni prelegenci, każdy skupiając się na innym aspekcie znaczenia chrztu w życiu człowieka. Sesja rozpoczęła kolejny już cykl wykładów otwartych, organizowanych przez WSD.

Jak poinformował ks. Kot, rektor seminarium, tematyka chrztu będzie towarzyszyła każdej sesji organizowanej w bieżącym roku akademickim. - Będą to, oczywiście, rozważania w kontekście biblijnym - zaznaczył. - Wychodzimy bowiem od samego źródła, od fundamentu, aby przez cały rok kontemplować tajemnicę chrztu. Nigdy dość zgłębiania tej tajemnicy w historii naszego życia. Stąd dzisiejsza sesja naukowa - dodał ks. Kot.

W sesji wzięli udział m.in. mieszkańcy Legnicy, siostry zakonne oraz klerycy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..