Nowy numer 33/2018 Archiwum

Meteorolodzy zejdą ze szczytu?

Według Czechów, polski IMGW chce zlikwidować swoje obserwatorium na Śnieżce.

Według czeskiego odpowiednika polskich służ meteorologicznych, polska strona przesłała im komunikat, z którego wynika, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przymierza się do likwidacji swojego obserwatorium na najwyższym szczycie Karkonoszy, Śnieżce. Nie wiadomo, czy chodzi tylko i wyłącznie o przejście na całkowicie automatyczny, nie wymagający codziennej ingerencji człowieka pomiar, czy też całkowite zakończenie funkcjonowania stacji. Bardziej prawdopodobne wydaje się to pierwsze, ponieważ IMGW zautomatyzowała niedawno kilka stacji, m.in. stację Legnica i Racibórz.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne jest jednym z dwóch obserwatorów wysokogórskich w Polsce. Drugie znajduje się na Kasprowym Wierchu w Tatrach. Ich wielka wartość naukowa polega na tym, iż ich urządzenia pomiarowe są w tym miejscu w warunkach zbliżonych do wolnych od wpływu człowieka.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że obserwacje meteorologiczne na Śnieżce prowadzone są nieprzerwanie od 1880 roku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma