Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wpisujemy przyjaciół

W bardzo symbolicznym miejscu, bo w Sokolikach, oprawiono Mszę św. w wigilię Wszystkich Świętych.

Kilkadziesiąt osób już od 29 lat spotyka się w Rudawach Janowickich tuż przed listopadowymi uroczystościami, by wspominać tych, którzy nie wrócili z gór, i modlić się za nich. Bardzo charakterystycznym momentem spotkania jest chwila podczas modlitwy wiernych, gdy wyczytywane są nazwiska zmarłych.

Nie raz, nie dwa po niektórych następuje chwila zawahania, ciszy i walki lektora z własnymi emocjami. Wśród wymienianych są wielcy polscy alpiniści, himalaiści, twórcy grup ratowniczych TOPR czy GOPR, właściciele schronisk czy znawcy gór. Myli się jednak ten, kto myśli, że w Sokolikach spotykają się tylko starzy wyjadacze i osoby, które mają za sobą zdobytą Koronę Ziemi. – W górach zginęło wielu naszych znajomych. Są na tej liście i chcemy ich w ten sposób wspomnieć. Zabieramy ze sobą córkę, żeby widziała, jakie wartości są w życiu najważniejsze – mówi Bartosz Adamski. – Kiedyś Wanda Rutkiewicz powiedziała, że chodzenie po górach wiąże się z wykreślaniem z książki telefonicznej kolejnych adresów przyjaciół, którzy tam giną. My robimy rzecz przeciwną: my przyjaciół wpisujemy, trafiają na listę wypominkową. Jest ich coraz więcej, ale tak wygląda życie... – mówi ks. Michał Gołąb, GOPR-owiec.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma